Kampányszerű, elaprózott létszámleépítés zajlik a Magyar Postánál – írja a 24.hu. Az információt a portál kérdésére a Postások Független Érdekvédelmi Szövetségének (POFÉSZ) is megerősítette.
A portál úgy tudja, tavaly november óta „programozott” létszámleépítés zajlik.
Ennek részeként elaprózottan, területenként csak néhány embert, de összességében sok dolgozót küldenek el a cégtől, ezzel elkerülve a csoportos létszámleépítést.
A cikk szerint meghatároztak célszámokat is arra vonatkozóan, hogy hány embert kell elküldeni. A portál információi szerint „premizált” módon zajlik a leépítés, vagyis az elküldött dolgozók fizetésének egy részével emelik a megmaradt kollégáik fizetését, miután az elbocsátott dolgozók munkaterhét szétosztják.
Az elbocsátások azzal vannak összefüggésben, hogy tavaly augusztus óta sok kistelepülésen bezárták a postákat, a feladatokat ezután postapartneri szolgáltatóhelyekkel látják majd el.
Pfeifer Tamás, a POFÉSZ alelnöke szerint viszont az elbocsátások nemcsak azokat érintik, akik ezekben a bezárt postákban dolgoztak, és nem tudják őket elhelyezni máshol, hanem azoknál az egységeknél is, ahol a bezárásra ítélt posták irányítását végezték. Így csoport- és osztályvezetők, HR-munkatársak, bérszámfejtők és informatikusok is elvesztették az állásukat.
A Magyar Posta a 24.hu kérdésére azt válaszolta, hogy 2025 elején nem terveznek elbocsátásokat, és Balczó Barnabás elnök-vezérigazgató tavaly decemberben a Világgazdaságban megjelent interjúját ajánlották a portál figyelmébe. Ebben az cégvezető – aki azóta bejelentette, hogy január végével távozik a posztjáról – azt mondta, az elmúlt két évben 4000 fővel csökkent a Magyar Posta létszáma, ami „lehetőséget adott arra, hogy javítsanak a munkakörülményeken, és növeljék a béreket”.
A Jobbik előre figyelmeztetett
Dudás Róbert, a párt országgyűlési képviselője már 2021-ben jelezte, hogy az "átszervezések" valójában ezres nagyságrendű postabezárásokat jelentenek majd.
Akkor a Magyar Posta "álhírnek" nevezte a politikus figyelmeztetését, ám tavaly nyáron beismerték: hogy több mint 2300 településen zárt be a postahivatal az elmúlt években.
„Ellátás nélkül maradnak az emberek, akik egyébként azon az adott településen élik az életüket, idősek, helyhez kötöttek, meg így is élték mindig az életüket, és ahhoz vannak szokva, hogy működik posta a településükön"
- fogalmazott Dudás Róbert.
Az ellenzéki politikus arra is emlékeztetett,
volt olyan törvényjavaslata, hogy az 1000 fő feletti lakossággal rendelkező településeken ne lehessen postát bezárni, ám ezt a kormánypártok elutasították.