Magyarország ugyan fizikailag közel fekszik a háborúhoz, a magyar gazdaság középtávú kilátásai mégis jobbak, mint ahogy azt a háború fizikai közelsége miatt gondolnánk - jelentette ki a Portfolio konferenciáján Varga Mihály, aki szerint 2010-es gazdasági állapotokhoz képest most, az orosz-ukrán háború idején bonyolultabb a helyzet.
A pénzügyminiszter elmondása szerint a háború közelsége jól érzékelhető a piaci várakozásokon, és ez érhető tetten az infláció alakulásában is. Rögzítette, a kormánynak megvannak az eszközei a külső folyamatok ellensúlyozására, és szerinte a piacok ezt kezdik érzékelni.
„Az elhúzódó háború szétzúzza az országokon átívelő ellátási láncokat, végső soron Európa gazdaságának egészén üt lyukat” - fogalmazott.
Varga Mihály a konferencián optimistán úgy vélte,
A tárcavezető előadása során arról beszélt, hogy a kormány több fronton fellép a költségvetési egyensúly érdekében, tartani kívánják a 4,9 százalékos hiánycélt. Emellett az államadósság fontosságát emelte ki, szavai szerint most még jobban állnánk, ha nem jön a Covid-járvány.
2010 óta az államadósság szerkezete is előnyösen változott: a külföldi kézben levő államadósság arányát 60 százalékról 30-ra, a devizaadósság arányát 50-ről 25 százalék alá javítottuk
- fűzte hozzá Varga Mihály, emlékeztetve, hogy a pandémia nyomán szerte Európában nőttek az államadósságok. Mint fogalmazott:
Ebből a folyamatból mi sem tudtunk kimaradni, az adósságunk ismét megközelítette a korábbi szintet. A cél most az, hogy visszatérjünk a korábbi, csökkenő pályára.
A miniszter arról is beszámolt, hogy Magyarország finanszírozása a romló környezet ellenére biztosított, és az új állampapírok alapján „a magyar emberek szeretnek az államba befektetni”.
Közölte a kormány azon várakozásait, miszerint a GDP kapcsán a végső cél a gazdasági növekedés megőrzése, az idén becsléseik szerint 4 százalék lehet a növekedés.
- vetítette előre Varga, hozzátéve, 2023-ban 1 százalék körüli növekedéssel kalkulálnak.
Összességében úgy értékelt, hogy a helyzet nehéz, de nem reménytelen Magyarország számára.