(Figyelem! Ez egy véleménycikk! A leírtak nem feltétlenül tükrözik a teljes szerkesztőség álláspontját, de fontosnak tartjuk, hogy helyt adjunk a kulturált és logikusan érvelő, vitaindító véleményeknek is.)
Az október végi szinten maximálják a változó kamatozású jelzáloghitelek kamatait – jelentette be Orbán Viktor az év végén. Az intézkedést, mely elég sok magyar háztartást érint, a kormányfő egy Facebook-videóban közölte, ami azért meglepő, mert előző nap ő maga tartotta meg az év utolsó kormányinfóját. Mégsem akkor közölte ezt, egy ilyen „kegyes” állami intézkedés a propagandaminisztérium szerint külön hírt érdemel!
Orbán Viktor nem tud nem kampányolni: féléves lakossági kamatstopot jelentett be
Ahogy azt a tegnapi kormányinfóján beharangozta, Orbán Viktor az országgyűlési választásokra időzítve újabb "népjóléti" intézkedést jelentett be. A közösségi oldalára feltöltött videójában arról beszélt, hogy féléves lakossági kamatstopot vezetnek be a jelzálog alapú hitelekre. A miniszterelnök közölte: a jövő január elején hatályba lépő intézkedéssel október végi szinten rögzítik a jelzálog alapú hitelek kamatait; ami azt jelenti, hogy a februári törlesztőrészlet már alacsonyabb lesz, mint a korábbiak.
A bejelentés elég nagy pofon a bankszektornak, az OTP-részvények zuhanni kezdtek, hiszen – mivel kompenzációról szó sincs – a befektetők kisebb profitot várhatnak a pénzükért. Na, azért nem kell egyből segélygyűjtő akciót szervezni Csányi Sándoréknak, a pofon hatása valószínűleg abban merül majd ki, hogy kevesebb lesz a kaviáros szendvics a Bankszövetség zsúrján.
Az intézkedés teljesen nyilvánvalóan a monetáris kormányzat szigorító intézkedéseire adott fiskális reakció. (Szépen hangzik, ugye? Magyarra lefordítva: a Magyar Nemzeti Bank követi a nemzetközi pénzügyi trendeket, hogy a forint ne értéktelenedjen el. Legalábbis még jobban ne! Ez természetesen a kamatok emelkedésével jár, a kormány pedig ezt akarja gátolni.) Matolcsy György és Varga Mihály pengeváltásairól mi is többször írtunk már! Legutóbb itt és itt. Ahogy arról is írtunk (például már három éve itt), hogy
Sajnos ez a kommunikációs kampány vérszegény volt, legalábbis az egybites Fidesz-kampányokhoz képest. Pedig ezt kellett volna óriásplakátokon és YouTube-videókon megjeleníteni!
Azok, akik mégis változó kamatozású jelzáloghitelt vettek fel, az elmúlt időszakban a monetáris szigorítás miatt kamatemeléssel szembesültek. Ami a törlesztőrészletek emelkedését is jelenti. Azt azért meg kell jegyezni, ezeket az emelkedéseket nem egyetlen, drasztikus lépésben lépték meg, hanem folyamatosan, legfeljebb negyed százalékpontonként. Pontosan azért, hogy a szektort, beleértve az (adós) ügyfeleket is, ne sokkhatásként érje a kamatemelés.
Így azután akár lehetne is arról vitatkozni,
a jelenlegi körülmények között. Álláspontom szerint a döntés – tekintettel a vírushelyzet okozta egzisztenciális bizonytalanságra, a járvány újabb és újabb hullámaira, a SARS-Cov-2 újabb és újabb variánsaira – indokolt volt.
Jó, eddig akár Fidesz-szopkodásnak is tűnhet jelen elemzésem. Ám mégsem az! Mert a magyar társadalomban jelen levő banki adósok jelentős része felelősen gondolkodott. Tudta, hogy
Ezért ő a magasabb, de fix kamatozású hitel mellett tette le a voksát, csökkentve a saját kockázatát. Az ő terheit azonban senki nem akarja így, a választások előtt csökkenteni.
Az így, felelősen gondolkodó magyar családfő vajon mit érez most? Joggal véli úgy, hogy
legközelebb legyünk inkább felelőtlenek, Állambácsi majd úgyis kihúz a csávából?
Gondolkodása logikus lenne. Joggal érzi magát hátrányosan megkülönböztetve? Igen! És a propaganda csak erősíti ezt az érzést.
Ha Önnek változó kamatozású jelzáloghitele van, kormányt fényező levelet fog kapni a bankjától
Tájékoztató levelet kell küldenie a bankoknak azon ügyfeleik számára, akiket érint a jelzáloghitelekre vonatkozó kormányzati kamatplafon, az erről szóló, Rogán Antal propagandaminiszter által jegyzett kormányrendelet a hétfői Magyar Közlönyben jelent meg.
A kádári kisember gondolkodása még harminckét évvel a névadó halála után is velünk is van, és ez nem a kisember hibája.
Egy neoszocialista kormány úgy gondolkodik, hogy amíg a posztszocialista embertípus (ez nem világnézetet, hanem szociális helyzetet és ebből fakadó gondolkodásmódot jelent!) ki van szolgáltatva az állam jótékonyságának, addig az az ő szavazója. Egy igazi jobboldali kormányzat azonban épphogy ezzel ellentétesen gondolkodna:
Ja, függőség hiányában nem biztos, hogy az ő szavazója lesz? Azt hiszem, ez lenne egy polgári demokrácia alapja.