Visszakozott Netanjahu a „cionistaellenes” bizottság ügyében

Csütörtök este az államügyész levélben arra hívta fel a miniszterelnök figyelmét, hogy a március 17-i izraeli választások előtti kampány érzékeny időszakában tartózkodnia kell az Izraeli-díjat kiosztó bizottságok összetételének megváltoztatásától.

Előzőleg csütörtökön az Izrael-díjra – az ország legrangosabb kitüntetésére – jelöltek közül többen is közölték, hogy visszavonják jelöltségüket, köztük David Grossman író. Azért is veszélybe került az irodalmi és a filmes elismerés idei kiosztása, mert miután a kormányfő politikai okokból kihúzta három professzor nevét a döntésre jogosultak köréből, szolidaritásból a bizottsági tagok többsége sorra bejelentette visszalépését.

Mint megírtuk, a kormányfő Facebook-bejegyzésében azzal indokolta lépését, hogy „az évek során a díjról döntők közé egyre több szélsőséges, köztük cionistaellenes tagot választottak”.

A jeruzsálemi Miniszterelnöki Hivatal a Weinstein levelére írott válaszában közölte, hogy amennyiben Netanjahu megnyeri a választásokat, akkor egy új tanácsadó bizottság létrehozását tervezi, amely majd az Izrael-díjról döntő bírák kiválasztásának kritériumait határozza meg.

Az előzőleg kirostált irodalmi professzorok egyelőre nem közölték, hogy készek-e folytatni a kormányfői döntés miatt megszakított munkájukat.

David Grossman a tízes tévécsatornának azt nyilatkozta, hogy a miniszterelnök „gondolatszabadság ellen uszító kampánya miatt” lépett vissza jelöltségétől. A palesztin állam megszületését támogató politikai álláspontjáról ismert művész Netanjahu lépését cinikus és pusztító puccsnak” nevezte, amely sérti a szellem és a lélek szabadságát”.

Ámosz Óz író is szembehelyezkedett a kormányfő döntésével, ő a kettes tévécsatornának azt mondta, hogy Benjámin Netanjahu nemcsak a bizottságot cserélné le, hanem az írókat és a bírókat is. „Az az igazság, hogy ha tehetné, kicserélné a médiát is” – tette hozzá.