Forrnak az indulatok a jobboldali AfD sikere miatt

Geert Wilders, a nacionalista, bevándorlás-ellenes holland Szabadságpárt elnöke szintén a Twitteren gratulált az AfD-nek.

"A PVV második Hollandiában, a Nemzeti Front második Franciaországban, a (radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt) FPÖ második Ausztriában, az AfD harmadik Németországban. Az üzenet világos: nem vagyunk iszlám nemzetek"

- írta Wilders.

Németországban azonban sokan nem örülnek annak, hogy az AfD bejutott a Bundestagba. Százak tüntetnek a jobboldali párt ellen Berlinben, Kölnben és Frankfurtban is.

Jörg Meuthen, az AfD egyik vezető politikusa este a tévében próbált védekezni a pártját ért bírálatokkal szemben:

"az AfD azt követeli, hogy a német Bundestag a német emberekért politizáljon. A német emberek közé számítjuk azokat is, akik bevándorló hátterűek, dolgoznak és tiszteletben tartják a törvényeket. Nem fogjuk eltűrni az idegengyűlöletet".

Martin Schulz szociáldemokrata (SPD) pártelnök a televíziós vitafórumon egyenesen Merkelt tette felelőssé azért, hogy az AfD bejutott a Bundestagba. Schulz szerint a kancellár "rendszerszerűen megtagadta" a vitát a "demokratikus baloldal és a demokratikus jobboldal" között, és ezzel "vákuum" keletkezett, amelybe benyomult az AfD.

A CDU/CSU-nak nagy felelőssége van az AfD megjelenésében, és támogatottságának visszaesése "megérdemelt vereség"

- jelentette ki Martin Schulz. Azt mondta: pártja, az SPD feladata most az, hogy ellenzékben "stabilizálja a demokráciát", és "erős bástyát" alkosson a "demokrácia ellenségeivel", az AfD-vel szemben.

A CDU/CSU-tól jobbra álló AfD 13,2-13,4 százalékos eredménnyel debütál a szövetségi parlamentben.

Alexander Gauland, az AfD listavezetője az exit pollok után azt mondta: Bundestag-pártként "hajtóvadászatot" indítanak Angela Merkel ellen, és "vissza fogják szerezni az országot" a németeknek. A párt közben azt is bejelentette, hogy vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik Merkel menekültpolitikája miatt.

Frauke Petry, az AfD elnöke Gandhit idézte a Twitteren:

„Először megtűrnek téged, később nevetnek rajtad, később harcolnak ellened, majd győzöl.”

A németországi török közösség mély aggodalmát fejezte ki az AfD-vel kapcsolatban. Gökay Sofuoglu, a közösség vezetője úgy nyilatkozott, hogy az AfD-nek "nyíltan rasszista kijelentései ellenére vagy éppen emiatt" sikerült a választópolgárok mintegy 13 százalékának támogatását megszereznie.

Míg a Zsidó Világkongresszus elnöke, Ronald Lauder közleményben gratulált Merkel győzelméhez, és méltatta a kancellárt, addig az AfD bejutását "visszataszítónak" nevezte. Szerinte a párt

"egy szégyenteljes reakciós szervezet, amely Németország múltjának legszörnyűbb szakaszát idézi és be kellene tiltani, most lehetőséget kapott arra, hogy a parlamentben képviselje hitvány programját".

Fotó: Twitter