Gyöngyösi Márton, a Jobbik európai parlamenti képviselője szerint sejthető volt a keddi vita felszólalásaiból, hogy csak szűkös többséget tud majd szerezni Ursula von der Leyen. Emlékeztetett rá, hogy miközben egyes frakcióvezetők a támogatásukat fejezték ki, addig a pártcsaládok képviselői közül többen is ellentétes álláspontot képviseltek.
Tapasztalható volt a széthúzás, és az, hogy nem lesz egységes a szavazás még a nagy frakciókon belül sem
– tette hozzá Gyöngyösi Márton.
@vonderleyen elected President of @EU_Commission by a slight margin. Congratulations! pic.twitter.com/kJiBjKVOkS
— Márton Gyöngyösi (@GyongyosiMarton) 2019. július 16.
A Jobbik EP-képviselője ennek ellenére gratulál Ursula von der Leyennek, és reményét fejezte ki, hogy azt a sok mindent, amit a keddi felszólalásában megígért, azt végre tudja majd hajtani. Gyöngyösi Márton elmondta:
Látható volt, hogy Ursula von der Leyen a megválasztását megelőzően végigturnézta a nagy politikai csoportokat, és próbált valamit beépíteni a programjába, ami mindegyik frakciónak kedves
– fogalmazott Gyöngyösi Márton.
Amit üdvözlendőnek tart Von der Leyen programjában, az a jogállamiság melletti kiállás, illetve az, hogy az Európai Parlamentnek nagyobb szerepkört biztosítana. Gyöngyösi Márton szerint a bérkiegyenlítés kérdésében is van egyfajta elmozdulás a szociális pillér megerősítésének irányába, de csalódásként értékelte a közös európai minimálbérnek az említését. A Jobbik álláspontja ugyanis az, hogy amíg elképesztő gazdasági és társadalmi különbségek vannak az Európai Unión belül, addig illúzió közös minimálbérről beszélni.
Gyöngyösi Márton az Alfahír kérdésére arra is reagált, hogy a Demokratikus Koalíció és a Momentum megszavazta Von der Leyent, azt mondta: nem meglepő, hiszen a pártcsaládjaik is részesei voltak annak megegyezésnek, amelynek köszönhetően „elvihettek valamit a tárgyalóasztaltól”. A Jobbik EP-képviselője sokkal érdekesebbnek tartja a Fidesz álláspontját, mert az, hogy
„a Momentum és a DK egy ízig-vérig föderalista Ursula von der Leyent támogat, abban semmi meglepő nincs”.
Gyöngyösi Márton úgy véli, hogy
„Ezt pedig úgy lehet elérni, ha egy alapvetően gyenge ember kerül az Európai Bizottságnak az élére, és Ursula von der Leyen személyében egy gyenge vezetője lesz a szervezetnek, ráadásul a legitimitása sem lesz olyan erős, mint amennyire az elvárható lenne egy ilyen pozícióban”
– jelentette ki a Jobbik EP-képviselője.
A német védelmi miniszter mindössze kilenc (!) szavazattal kapott többet, mint az abszolút többséghez szükséges minimum:
Ursula von der Leyen az Európai Bizottság új elnöke | Alfahír
Az Európai Parlamentben 733 képviselő szavazott, a többséghez tehát 374 szavazat kellett - közölte David-Maria Sassoli, az EP elnöke. Ismertette, Ursula von der Leyenre 383 igen (52,2 százalék) 327 nem (44,6 százalék) 22 tartózkodó (3,1 százalék) 1 érvénytelen szavazat érkezett.
A személyéről szóló délelőtti EP-vitát a helyszínről tudósítottuk, melyet itt olvashatnak:
Bevándorlás- és kvótapárti beszédet mondott a Fidesz által is támogatott Ursula von der Leyen | Alfahír
Ma szavaz az Európai Parlament Ursula von der Leyenről, akit az Európai Tanács jelölt az Európai Bizottság élére.