A Jobbik, a Demokratikus Koalíció, az LMP, az Magyar Szocialista Párt, a Momentum Mozgalom és a Párbeszéd Magyarországért közös közleményben számolt be az ellenzéki pártelnökök aktuális egyeztetéséről: a megbeszélés végén előválasztási etikai kódexet fogadtak el.
„A demokrata ellenzéki szövetség azért jött létre, hogy leváltsa, meghaladja a társadalom megosztására építő politikai kultúrát Magyarországon. Az a célunk, hogy Magyarország újra egy olyan európai köztársaság legyen, ahol minden körülmények között tiszteletben tartják az alapvető szabadságjogokat, a jogállami normákat és a demokráciát. Meggyőződésünk, hogy Magyarországnak olyan új kormányra van szüksége, amely tiszteletben tartja mások véleményét”
- olvasható a közösen elfogadott dokumentum bevezetőjében.
Az előválasztásban résztvevő pártok vállalják, hogy a közösen elfogadott etikai kódex alapján fognak kampányolni, és az előválasztás eredményét tiszteletben tartva segítik a győztes jelöltek további munkáját a kormányváltás érdekében.
A közleményből az is kiderül, hogy
Fontosnak tartják a demokratikus vitát, a programok és elképzelések ütköztetését. A kampány során ennek megvalósulásáért felelős demokrataként dolgoznak. Céljuk a közéleti folyamatok morális és tömegkommunikációs válságának felszámolása. A jelöltek a jelölttársaikkal szemben lejáratókampányt nem folytathatnak. A jelöltek a médiakapcsolataikat a demokratikus összefogás sikerének szolgálatába állítják. A jelöltek vállalják, hogy minden törvényes eszközzel fellépnek a kormányzati hazugságkampánnyal szemben. A jelöltek azt is vállalják, hogy jelölttársaikkal szemben nem lépnek fel etikátlanul, mert ezzel a Fideszt segítenék.
A dokumentum szerint azzal szemben, aki megsérti az etikai kódex alapelveit, a szövetséges pártok szankciót határozhatnak meg.
Jakab Péter: Ott indítunk jelöltet, ahol meggyőződésünk, hogy ő a legalkalmasabb a Fidesz legyőzésére
Jakab Péter, a Jobbik elnöke, miniszterelnök-jelöltje ma reggel jelentette be, hogy a következő napokban bemutatja pártja jelöltjeit az ellenzéki előválasztásokra. Mint mondta, szüksége van alkalmas jelöltekre ahhoz, hogy az új nemzeti egységkormány élén megteremthessék együtt a szabadság és a jólét Magyarországát.
A Jobbik, DK, LMP, Momentum, MSZP, és a Párbeszéd február végén állapodott meg arról, hogy az ellenzéki pártok mind a 106 választókerületben egy jelöltet indít a Fidesszel szemben. Az előválasztáson civilek is elindulhatnak, a hatékony közös kormányzás érdekében előre jelezniük kell, hogy a hat szervező párt leendő frakciói közül melyikhez kívánnak csatlakozni a parlamenti munka során.
Az előválasztás többhetes folyamata – figyelemmel a koronavírus-járványra – várhatóan augusztus közepétől indul majd, melynek során az egyéni képviselőjelölteket egy fordulóban, a miniszterelnök-jelölt személyét két fordulóban választhatják ki. Az induláshoz képviselőjelöltként 400, miniszterelnök-jelöltként 20 ezer támogatói ajánlás összegyűjtésére lesz szükség.