Az LMP beadványára a Kúria mai döntésében eltiltotta a kormányt a STOP feliratú plakátok közzétételétől, mert a kormány képviselői nem tudták indokolni, hogy a plakát milyen közfunkciót teljesítene be - írja a Mérce. Emellett kimondták: a plakátkampány a Fidesz választási üzenetét segítette.
"A Kúria megállapítja, Magyarország Kormánya megsértette a pártok közötti esélyegyenlőséget azzal, hogy a 2018. március 26. napjától közzétett figyelemfelhívó kampányának STOP feliratú, tömött sorokban menetelő migránsokat/menedékkérőket ábrázoló plakátjaival a FIDESZ-MPSZ és KDNP jelölőszervezetek választási kampányát erősíti. A Kúria Magyarország Kormányát a további jogsértéstől eltiltja. A felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli. A végzés ellen jogorvoslatnak nincs helye"
– írja a Kúria honlapjára.
A Kúria az ítéletben tehát kimondta, hogy hiába van lehetősége a kormánynak tájékoztatnia a kampány alatt is, az a lehető legkevésbé lehet kampánytevékenység. „A tájékoztatás módját úgy kell meghatározni, hogy a kormányzati feladat elvégzését lehetővé téve a választási kampányt a lehető legkevésbé érintse, az esélyegyenlőséget ne sértse” – olvasható a döntésben.
A kormány arra hivatkozott, hogy azért nem tudja igazolni a plakátkampány objektív, tehát a kampánytól független szükségességét, mert ez széleskörű szakpolitikai elemzést igényelne, amire a túl rövid határidő miatt nincs lehetősége.
A Kúria ezt az érvet azzal szedte szét, hogy ha a kormány kénytelen volt a plakátkampányt pont a választási időszakban elindítani, akkor birtokában kellettek hogy legyenek az ezt szükségessé tévő tények és indokok, hiszen csak ezek alapján lehetett a plakátkampány szükségességére következtetni. Ezért a kormánynak az eljárásban nem azt kellett volna bemutatnia, hogy utólag milyen szakpolitikai indokokkal lehetne megalapozni az érintett tájékoztatási tevékenységet, hanem a plakátkampány melletti kormányzati döntést megalapozó iratokat vagy azok tartalmát kellett volna összefoglalnia.
Vagyis a Kúria arra utalt, hogy ilyen iratok nincsenek. Pech.