Csúnyán összeveszhet Szíria miatt Putyin és Erdogan

Óva intette kedden Recep Tayyip Erdogan Oroszországot a két állam baráti viszonyának tönkretételétől az után, hogy orosz harci repülőgépek rövid időn belül kétszer is behatoltak Törökország légterébe szíriai bevetésük során.
 
A török elnök szavai tekinthetők akár baráti figyelmeztetésnek, de alig burkolt fenyegetésnek is:
 
 "Köztudott, hogy jó a kapcsolatunk Oroszországgal, de, 
ha Oroszország elveszít egy olyan barátot, mint Törökország, amellyel számos téren együttműködik, akkor sokat fog veszíteni, és ezt tudnia kell" 
- hangsúlyozta Erdogan Brüsszelben egy sajtótájékoztatón, amelyet a belga kormányfővel közösen tartott.
 
Az Iszlám Állam szíriai állásaira múlt szerda óta légicsapásokat mérő Oroszország a hét végén kétszer is megsértette a török légteret, ami miatt Ankara és a NATO is tiltakozását fejezte ki.
 
Egy azonosítatlan Mig 29-es harci repülő és egy Szíriában telepített rakétarendszer hétfőn "megzavarta" járőrtevékenységében a török légierő nyolc F-16-os vadászgépét, amelyek a szíriai határ mentén teljesítettek szolgálatot - közölte kedden a török vezérkar.
 
A vezérkari közlemény azt nem részletezte, hogy pontosan mit ért a "megzavarás" kifejezésen.
 
Orosz katonai gépek a hét végén két alkalommal is megsértették Törökország légterét. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint a légtérsértések "aligha voltak véletlenek", Moszkva pedig nem adott "valódi magyarázatot" ezekre az incidensekre.

Fegyvertársak és ellenfelek

Az orosz-török viszony meglehetősen sajátosan alakul Szíriában. Egyrészt az IÁ elleni küzdelemben fegyvertársak, hiszen Ankara már július vége óta szórja bombákkal a dzsihádistákat. Ugyanakkor Ankara hajthatatlan ellensége az oroszok szövetségesének, Aszadnak, és az egyik fő támogatója a lázadóknak.
 
Ha Moszkva beavatkozása megszilárdítja a rezsimet, akkor minden eddigi török politikai, katonai és pénzügyi erőforrás, amit a "mérsékelt ellenzék" patronálásába fektetett, kárba vész. Ez pedig még inkább alááshatja Erdogannak a júniusi választási kudarc (pártja kapta a legtöbb voksot, de kormányalakításhoz elegendő képviselője így sincs) által kissé már megtépázott otthoni tekintélyét. 
 
Aligha véletlen az is, hogy a Gazprom éppen mára időzítette bejelentését, mely szerint nagyjából a felére csökkenti a tervezett Török Áramlat földgázvezeték kapacitását. 
 
A török energiaügyi illetékesek által is megerősített hír szerint így a tervek szerint Oroszországból - Ukrajna elkerülésével - Európába földgázt szállító vezeték kapacitása a tervezett évi 63 milliárd helyett évi 32 milliárd köbméter lesz. Ennek fő oka persze nem a Szíria ügyében kialakult nézetkülönbség, sokkal inkább az Északi Áramlat kapacitásának megduplázásáról szóló nyári megállapodás a németekkel. Az orosz gáz így inkább északról kerüli majd meg Ukrajnát, és nem délről.