„Trump azt gondolja, hogy Orbán erős vezető, és az elnök felnéz az erős vezetőkre”
- mondta a New York Times-nak David B. Cornstein, a Budapestre küldött új amerikai nagykövet. A Bloombergnek úgy fogalmazott:
„Nem változtak meg az értékeink, még mindig fontosnak tartjuk a jogállamot, a sajtó- és szólásszabadságot. De okosabban kell beszélnünk a szövetségeseinkkel, amikor nézeteltéréseink vannak, tisztelettel és barátsággal kell közelednünk feléjük.”
Simonyi András volt washingtoni nagykövet szerint ez egyértelmű üzenet, és azt fejezi ki, hogy Amerika szerint a magyar demokrácia helyzete rendben van.
Az amerikai külügy szerint a javuló kapcsolatok mögött (az Obama-adminisztráció kritikus volt az Orbán-kormánnyal) az áll, hogy belátták: elszigeteléssel és nyilvános kritizálással nem lehet egy országot a nyugati érdekszférában tartani. A kritika csak arra jó, hogy Kína és Oroszország felé lökjenek egy országot. Cornstein a lapnak azt mondta: a kritika önmagában nem stratégia, együtt kell működniük, nemcsak a magyar kormánnyal, de a magyar nyilvánossággal is. Azt ígérte, ha úgy látja, a kormány veszélyt jelent a jogállamra, azt jelezni fogja, de személyesen, nem a nyilvánosság előtt.
A New York Times cikke felvázolt egy másik megközelítést is azzal kapcsolatban, hogy mi a lehet a célja Washingtonnak.
„Ara használják Magyarországot és más nacionalista vezetésű országokat, hogy megosszák az EU-t”
- nyilatkozta a lapnak Jiri Pehe, a New York University prágai campusának igazgatója, aki Vaclav Havel kabinetfőnöke volt a kilencvenes években.
„Szép, hogy azt mondják Washingtonban, hogy így akarják Magyarországot az Atlanti-szövetségben tartani - de ezzel biztosan nem járulnak hozzá, hogy Magyarország euroatlantibb irányultságú legyen”
- vélekedett Pehe, aki attól tart: a megengedő amerikai álláspont legitimálja az orosz befolyást Magyarországon.