Az Európai Unió Bíróságán (EUB) nemrég született, döntő jelentőségű devizahiteles ítéletre hivatkozva az adósnak adott igazat a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) egy, az MBH Bankkal szembeni perben – értesült a 24.hu.
A nem jogerős ítélet értelmében
a devizaalapú szerződés érvénytelen, az adós csak a kapott összeggel tartozik, az árfolyam-különbözet összes terhét a banknak kell viselnie, így az adósnak jár vissza pénz.
A hitelfelvevő személy 2008-ban az akkor még Allianz Bank nevű intézménytől vett fel 7 millió 50 ezer forintnyi devizahitelt, ezt követően 2025 februárjáig mindösszesen 13 414 511 forintot vissza a ma már az MBH Bank részeként működő pénzintézetnek. Az adós a bíróságon támadta meg a szerződést, utóbbi szerint az árfolyamkockázatról szóló hiányos tájékoztatás miatt a szerződés teljesen érvénytelen – csakúgy, mint az EUB ítéletében szereplő ügyben, ezért elrendelte, hogy bank
a folyósított összegen túl befizetett 6 414 461 forintot és annak a jegybanki alapkamattal azonos mértékű éves késedelmi kamatát fizesse meg az adósnak.
A friss bírósági döntés teljes egészében megfelel annak az eljárásnak, melyet a devizahitelesek szabadságharcosaként is ismert ügyvéd, Marczingós László is vall a luxembourgi uniós bíróság döntése nyomán.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik országgyűlési képviselője három elemből álló jogszabálycsomagot is a parlament elé terjesztett, ebben
– a devizakárosultak kártalanítását megoldó úgy nevezett Lex Marczingós,
– a végrehajtások és kilakoltatások azonnali felfüggesztése, valamint
– a devizahitelezés hátterét áttekintő parlamenti vizsgálóbizottság terve szerepel.
A jobbikos politikus erről nemrégiben a közétvé kamerái előtt is beszélt.
Z. Kárpát az elmúlt héten a parlament falai között is kifejtette a javaslatcsomag részleteit, mely azonban érdekes módon kimaradt a legolvasottabb magyar portál tudósításából.