A Gulyás Márton által vezényelt Partizán országjáró EP-képviselőjelölti vitasorozatának utolsó állomásaként az EP-listavezetők mérettették meg magukat a budapesti Vasas Szakszervezeti Szövetség székházában. A Fidesz – ahogy az lenni szokott – távol maradt a vitától, hiába hívták Trócsányi Lászlót. De nem volt ott (vagy nem kapott meghívást) Thürmer Gyula, a Munkáspárt EP-listavezetője sem. Az ellenzéki jelöltek közül Vágó Gábor (LMP), Dobrev Klára (DK), Tóth Bertalan (MSZP-P), Gyöngyösi Márton (Jobbik), Cseh Katalin (Momentum) és Döme Zsuzsanna (MKKP) válaszoltak a kérdésekre pontosan egy héttel az európai parlamenti választás előtt.
A jelölteknek amellett kellett érvelniük, hogy miért fontos az európai parlamenti választáson való részvétel.
Tóth Bertalan szerint óriási a tét, arról dönthetünk, hogy
Azt is kiemelte, hogy a cél egy szociális Európa létrehozása. Belpolitikai szempontból az ellenzék számára is fontos ez a választás, menjen el minél több Európa-párti választó és támogassák az Európa-párti erőket.
{"preview_thumbnail":"/sites/default/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/5LUuTEx5fj0.jpg?itok=gw_c8RLD","video_url":"https://www.youtube.com/watch?v=5LUuTEx5fj0&feature=youtu.be ","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}
Dobrev Klára szerint is fontos a tétje a választásnak, ő is a szociális Európa fontosságát hangsúlyozta, azon belül a nyugdíjak és a bérek kérdését említette. Azt is mondta,
Dobrev Klára már csak a vita végén, a végszónál jegyezte meg, a többi ellenzéki párttól az különbözteti meg a Demokratikus Koalíciót, hogy az Európai Egyesült Államokat létrejöttét támogatják, mert csak így lehet a közös ügyeket (közös európai haderő, migráció, klímaváltozás, szociális Európa) hatékonyan kezelni.
Cseh Katalin arról beszélt, hogy egy bizonytalanságokkal teli világban élünk. Itt megemlítette példaként a klímaváltozást és a terrorizmust. Mindezekkel egy ország egyedül nem tud megküzdeni, ezért
Vágó Gábor hangsúlyozta, a tét egyszerű:
Ezért szükség van erős zöld pártcsaládokra. A klímaváltozás a legfontosabb probléma, a túlélésről van szó. A következő öt év történései nagymértékben befolyásolják majd Európa és a bolygó sorsát.
Gyöngyösi Márton kiemelte: soha nem látott tétje lesz a május 26-i választásnak, arról kell dönteni:
Az európai együttműködést tartja fontosnak. Hangsúlyozta: el kell indulni a bérfelzárkóztatás útján (többször is a párt korábbi kezdeményezése, a bérunió megvalósítása mellett érvelt), az országnak nem olcsó munkaerőre és vendégmunkásokra van szüksége. Azt is mondta: a migráció ellen fel kell lépni, például a Frontex segítségével, illetve hatékonyabb határvédelem kell.
Döme Zsuzsanna szerint egyértelmű a tét:
A kutyapárt a cselekvésben hisz, programjuk van, de az ígéretek szempontjából alulmaradtak már a többi párttal szemben.
Uniós tagság: előnyök és hátrányok
Az Európai Unió előnyeiről és hátrányairól is szó esett. Cseh Katalin elmondta: a csatlakozás óriási lehetőség volt, de az ország nem élt megfelelően a tagsággal.
Kitért a magyarországi korrupcióra, ami megszilárdította Orbán oligarchikus rendszerét. Előnyként megemlítette, hogy azért az uniós pénzek fontos projekteket és vállalkozásokat is segítettek. A hátrány egyértelműen az, hogy olyanok gazdagodtak meg az uniós pénzekből, mint Mészáros Lőrinc és Tiborcz István, ennek köszönhetően csökkent az ország versenyképessége.
Dobrev Klára kijelentette, az uniós tagságunknak a mérlege egyértelműen pozitív.
Dobrev Klára szerint be kell vezetni az európai multiadót, ebből lehet a szociális Európát felépíteni. Ő is negatívumként említette, hogy az uniós pénzekből meggazdagodott Orbán Viktor és a családja.
Tóth Bertalan szerint az Orbán-kormány adóparadicsomot csinált az országból. Az uniós tagság előnye:
Hátrány: az uniós pénzek rossz felhasználása.
Vágó Gábor az agyelszívás jelenségét emelte ki, vagyis, a tőkeszegény országok kieresztik a munkaerőt Nyugatra. A nagyvállalatok Európája ellen akar harcolni az emberek Európájáért.
Gyöngyösi Márton úgy látja, csodavárás előzte meg az uniós tagságot, katasztrofális volt a felkészültség a csatlakozásra.
Hátrány: a magyar vállalkozások nem voltak felkészülve, ez agyelszívást eredményezett.
Döme Zsuzsanna szerint inkább az a kérdés, hogy
Megjegyezte: a betegeket is el kéne küldeni Nyugatra, ahol jobb ellátást kapnának és legalább nem kéne költeni az összeomló egészségügyre. A hátránya a csatlakozásnak annyi, hogy a kutyapárt még nem került be az uniós politikai életbe se.
Röviden arra is válaszolniuk kellett a jelölteknek, hogy a következő öt évben bevezetnék-e az eurót. Vágó Gábor, Cseh Katalin, Dobrev Klára és Tóth Bertalan úgy nyilatkozott, hogy igen. Bár mindannyian hozzátették, hogy akkor, ha ennek a feltételei megvannak. Gyöngyösi Márton válasza az volt, hogy még nem, még nem áll rá készen az ország. Döme Zsuzsanna szerint a forintot kéne bevezetni Európában közös fizetőeszköznek.
A vita (vagy inkább nevezzük kérdezz-feleleknek) során a témák között szerepelt még, hogy kinek a pártja mit képviselt a Sargentini-jelentés szavazásánál az Európai Parlamentben, szó esett a lakhatásról, többször visszatértek a klímaváltozás problematikájára, a bérekre és a munkavállalók helyzetére, illetve a jelöltek – úgymond – személyes kérdéseket is kaptak. Az utolsó blokkban a Mérce főszerkesztője tehetett fel kérdéseket, majd a jelenlévő nézők.
A több mint két órás vita visszanézhető (amint közzéteszik) a Partizán Youtube és Facebook-oldalán.