Egyre valószínűbb, hogy Kövesi lesz az Európai Ügyészség vezetője

Egyre valószínűbb, hogy Kövesi lesz az Európai Ügyészség vezetője

Az Európai Parlament ismét támogatásáról biztosította a román Laura Codruţa Kövesit az európai főügyészi tisztségért folyó versenyben. Erről David Sassoli, az új összetételű képviselőtestület elnöke tájékoztatott csütörtökön.

Mint az MTI tájékoztat, az EP házbizottságaként működő Elnökök Értekezlete kérésére Sassoli levelet küld az Európai Unió másik társjogalkotó szervének, a tagországok kormányait tömörítő tanácsnak, amelyben megerősíti a testület támogatását a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) korábbi vezetője mellett.

Kulcsfontosságú, hogy a lehető leggyorsabban elrendeljék a nyomozást, valamint vádat emeljenek az EU költségvetésének kárára elkövetett bűncselekmények, például csalás, korrupció és határon átnyúló áfacsalás esetében

– közölte.

A leendő főügyész személyéről a két társjogalkotó intézménynek kell megállapodnia.

Sajtóhírek szerint az uniós igazságügyi miniszterek pénteki helsinki informális tanácsülésén is napirenden lehet a kérdés. A tanács jelöltje a francia Jean-Francois Bohnert, értesülések szerint azonban helyette végül a párizsi kormány is Kövesit fogja támogatni, ami bár önmagában még nem garancia a kinevezésére, mindenképp az ő pozíciójának erősödésével jár. Néhány nappal ezelőtt olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint Bohnert visszavonta a jelöltségét, de ő maga ezeket később cáfolta.

A franciák hivatalosan is a román korrupcióellenes ügyészség volt vezetőjét akarják az Európai Ügyészség élére | Alfahír

Egyre közelebb van az egykori román korrupcióellenes ügyész, Laura Codruţa Kövesi az európai főügyészi poszthoz, írja az Azonnali. A másik esélyesnek tűnő jelöltre, Jean-François Bohnert-re végül más feladatok várnak majd a jövőben, így egyedül Kövesi maradt versenyben a posztért.

Az Európai Ügyészség, amely a tervek szerint legkésőbb 2021 elején kezdi meg működését,

az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel szemben jár majd el.

Az úgynevezett megerősített együttműködéssel létrejövő szervezetben 22 tagállam vesz részt,

Magyarország nincs köztük.

Elemzők rámutattak, hogy egy új intézmény esetében gyakran a jövőre nézve is meghatározó az első vezetőjének személye.

Gyöngyösi: Az állami szuverenitás nem azért van, hogy az Orbánhoz hasonló korrupt politikusok elbújjanak mögé | Alfahír

„Nincsenek különösebb illúzióim annak tekintetében, hogy az Orbán-rendszer nem siet létrehozni egy valódi, független (tudják értelmezni a szót?)

Laura Codruţa Kövesit tavaly nyáron mentették fel a több száz román politikust rács mögé küldő DNA éléről az igazságügyi miniszter kezdeményezésére, aki szerint mandátuma idején visszaéléseket követett el a szervezet.

A bukaresti kormány hevesen tiltakozott és kampányolt Kövesi megválasztása ellen, ami szakemberek szerint meglehetősen átpolitizálttá teszi az ügyet és rontja a volt korrupcióellenes román ügyész esélyeit.