"Nem vagyok annak a híve, hogy ágyúval lőjjünk verébre, és minden csipp-csupp köhintésre antibiotikummal tömjük a gyerekeket."
- kezdi Facebook-bejegyzését a Somogy megyei Barcson élő Ander Balázs, az azonban hamar kiderül a posztból, hogy ebben az esetben indokolt lett volna a gyógyszer felírása. A jobbikos politikus azt írja, hogy legkisebb gyermekével már több mint három hete visszatérő vendégei voltak a városi rendelőnek. A gyermeknek kezdetben megfázásos tünetei voltak, de állapota minden egyes látogatás után romlott.
A képviselő az Alfahírnek elmondta: a háziorvos minden alkalommal kálciumot írt fel a négyéves Koppánynak. A gyermek szedte ugyan, de nem gyógyult meg. A múlt héten már olyan súlyos volt az állapota, hogy az ügyeletet kellett hozzá kihívni: magas volt a láza és nehezen kapott levegőt.
"Attól féltünk, hogy a gyerek megfullad. A kiérkező ügyeletes a tünetek alapján gégegyulladást diagnosztizált."
Az orvos gyulladáscsökkentő injekciót adott be a gyermeknek, majd azt mondta, hogy menjenek vissza a háziorvoshoz.
A háziorvos azonban ismét kálciumot és egy allergia elleni szert írt fel, Ander Balázs ezután döntött úgy, hogy egy másik megyébe, a Baranyában található szigetvári kórházba viszi gyermekét. Az ottani orvos azonnal látta, hogy nagy a baj. Vizsgálat után röntgenfelvételt készítettek, amelyből kiderült, hogy a kisfiúnak tüdőgyulladása van. Szigetváron már antibiotikumot írtak fel, Ander Balázs külön köszönetet is mondott a gyors és szakszerű ellátásért.
Balázs Ander
Néhány szó a gyermekgyógyászat barcsi helyzetéről... Nem vagyok annak a híve, hogy ágyúval lőjjünk verébre, és minden csipp-csupp köhintésre antibiotikummal tömjük a gyerekeket. Csakhogy a legkisebb...
Ander Balázs szerint a probléma nem csak őket érinti: több olyan barcsi szülő is van, aki kénytelen Szigetvárra vinni beteg gyermekét, ha normális diagnózist szeretne. Elmondta: a baranyai intézményben találkozott volt tanítványával is, akinek ugyanez a barcsi orvos írt fel három alkalommal kálciumot. A gyermek tüdőgyulladása addigra olyan súlyossá vált, hogy véres váladék folyt az orrából.
A politikus úgy fogalmazott: a családot és gyermekét is megkímélhették volna egy háromhetes tortúrától, hogyha a betegségre időben felírják a megfelelő gyógyszert. A politikus szerint az a probléma, hogy 2019-ben Magyarországon vannak olyan települések, ahol gondot okoz diagnosztizálni egy tüdőgyulladást. Mindezt annak ellenére, hogy Barcson is található röntgen, így akár helyben is kiderülhetett volna, hogy súlyosabb a baj, mint azt a háziorvos hitte.
borítókép: illusztráció - Pixabay