"A Hamász a felelős – direkt módon a felelős a civil áldozatok magas számáért" - állította Dori Gold, az izraeli külügyminisztérium igazgatója a több minisztérium által összeállított és tárcája által kiadott jelentést ismertetve.
"A Hamász a civil infrastruktúra szívében helyezte el katonai létesítményeit" - indokolta álláspontját az izraeli jelentés, amelyet a közeljövőben megjelenő ENSZ-jelentésre válaszul állítottak össze Jeruzsálemben.
Az izraeli dokumentum szerint a Hamász "helyben maradásra kényszerítette a civileket a háborús övezetekben akkor is, ha az izraeli hadsereg távozásra szólította fel őket". A tavaly nyáron ötven napig tartó háborúban több mint
- kétezer egyszáz palesztin
- és hetvenhárom izraeli, közülük hatvanhat katona lelte halálát.
Jeruzsálem szerint a hadművelet védekező jellegű volt, amelyet a Gázai-övezetből Izraelre lőtt fokozódó rakéta és gránátlövedékekre válaszul indítottak, miután Jeruzsálem folyamatos erőfeszítései kudarccal végződtek az eszkaláció megakadályozására. A jelentés részletezi a hadművelet kezdetén tűzszünet elérésére tett izraeli kísérleteket, amelyek eredménytelensége tavaly július 17-én a szárazföldi erők bevetéséhez vezetett.
Az izraeli kormány hetek óta dolgozott álláspontja elkészítésén, hogy megjelentetésével a Hamászra hárítva a felelősséget a civil áldozatok magas számáért elejét vegyék az esetleges háborús bűnökről szóló Izrael elleni vádaknak.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök vasárnap a jelentésről azt mondta, hogy „az igaz tényeket jelenít meg, hogy a hadsereg lépései megfeleltek a nemzetközi jognak".
"Aki automatikusan, alaptalanul Izrael ellen akar vádaskodni, az vesztegesse idejét az ENSZ jelentésével"- jelentette ki az izraeli kormányfő a kabinet vasárnapi ülésén.
Az ENSZ emberi jogi tanácsa által felkért bizottság hamarosan megjelenő jelentése várhatóan jogi alapot teremt a palesztinok számára, hogy háborús bűnökkel vádolják meg Izraelt a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt.
Izrael tavaly novemberben bejelentette, hogy nem vesz részt a bizottság munkájában, mert elfogultnak tartja. A kormány a bizottság "Izraellel szembeni rögeszmés ellenérzéseire" hivatkozott, valamint a testület azóta visszavonult vezetőjének a zsidó államot és annak vezetőit bíráló szavaira.