Az elmúlt években a hangsúly egyre inkább a kábítószer-kereskedelem visszaszorítására és az új típusú pszichoaktív szerek elleni küzdelemre helyeződik.
Az elmúlt években a hangsúly egyre inkább a kábítószer-kereskedelem visszaszorítására és
az új típusú pszichoaktív szerek elleni küzdelemre helyeződik
- írja a Drogkutató Intézet.
A tanulmány szerint Magyarországon évente 4000–8000 eljárás zárul kábítószerrel való visszaélés miatt, ami jól tükrözi a drogprobléma súlyosságát az országban. Ugyan árnyalja a képet az, hogy a lefoglalási statisztikák alapján a marihuána a leggyakrabban előforduló kábítószer, illetőleg a kokain, amfetamin, metamfetamin és LSD feketepiaci jelenléte is hasonló szinten van, de hazánkban a klasszikus kábítószertípusok mellett
egyre nagyobb teret nyernek az új pszichoaktív szerek, közismert nevükön dizájner drogok.
A tanulmány megállapítja: a korábban hagyományos kábítószerekkel kereskedő bűnözői csoportok; a szervezett bűnözés egyre inkább az új pszichoaktív szerek forgalmazására összpontosít.
Mindez komoly nemzetbiztonsági kockázatot hordoz magában.
Ezért fontos, hogy a tiltott vagy szabályozott kábítószerek listája rendszeresen frissítésre kerüljön, ezzel lehet ugyanis szűkíteni a jogi kiskapukat.
Magyarországon a kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos ügyek esetében a jogerős ítélethozatal több hónaptól néhány évig is eltarthat.
A Drogkutató Intézet szerint a bírósági eljárások, beleértve a meghallgatásokat, a bizonyítékok összegyűjtését és a jogi indítványokat, további hónapokkal vagy akár évekkel meghosszabbíthatják a folyamatot. A legjelentősebb, több vádlottat és jelentős kábítószer-kobzásokat érintő ügyek némelyike a két évet is meghaladja.
Kutatási eredményeik azt jelzik, hogy a közvélemény is támogatná a szigorúbb fellépést –
a válaszadók 55%-a nagyobb büntetési tételeket kívánna a kábítószer-kereskedelem visszaszorítása érdekében.