Amíg a Magyar Hang egy kiszivárgott belső levélre hivatkozva arról írt csütörtökön, hogy a fővárosban kerületi szinten lázadnak az LMP-ben a Puzsér Róberttel és a Jobbikkal kötött megállapodás miatt, addig az ATV-ben a szocialista Molnár Zsolt péntek reggel már magabiztosan arról nyilatkozott, hogy szombaton, április 6-án bejelenthetik, hogy „Budapesten megvan a megállapodás”, bemutatják a polgármesterjelölteket, amit jellemző módon a csatorna úgy prezentált, hogy „nagy bejelentésre készül az ellenzék holnap”.
Az Alfahír információi szerint ugyanakkor
Az LMP-s forrásaink szerint – amit aztán Demeter Márta, a párt társelnöke is megerősített – a pártban továbbra is az Országos Kongresszus döntése az irányadó, miszerint egy új politikai pólus felépítésére kell törekedni. Ráadásul továbbra is érvényben az az elhatározásuk is, hogy a szövetségi politikájukat alapvetően az elmúlt 30 évvel szemben kell megfogalmazniuk.
Jelzésértékű, hogy az ökopárt budapesti elnöke, Moldován László (aki egyébként szintén aláírta a háromoldalú megállapodást) lapunkkal közölte,
„az LMP nem vesz részt holnap semmilyen közös ellenzéki eseményen”.
Az nem titok, hogy a mindkét párt által támogatott független főpolgármester-jelölt, Puzsér Róbert elképzelése szerint a fővárosi ellenzéki egyeztetés úgy zajlana le, hogy a tárgyalóasztal egyik oldalán a centrumpártok, velük szemben pedig a régi baloldali pártok foglalnak helyet, ennek a szándéknak pedig szögesen ellentmond az, hogy Molnár Zsolt, illetve az MSZP rá akarja erőszakolni az akaratát az összes ellenzéki erőre. Úgy tudjuk, ezt a lépést a Jobbikban úgy értékelik, hogy az MSZP a fővárosi ellenzék vezetőszerepét akarja magáénak, holott erre még a saját maguk által megrendelt közvélemény-kutatási adataik sem jogosítják fel őket, nem is beszélve a valós politikai súlyukról a DK-hoz, a Momentumhoz és a többi ellenzéki párthoz képest.
Bencsik János országgyűlési képviselő, a Jobbik budapesti elnöke ezzel kapcsolatban lapunknak úgy fogalmazott, hogy pártja is érzékeli az elvárást egy bizonyos mértékű együttműködésre, de szerinte a legtöbb potenciális ellenzéki szavazatot csak úgy lehet felszívni, ha nem veszítik el közben a pártok az identitásukat, ha mindenki meg tudja őrizni az arcélét. Leszögezte, a Jobbik nem vitatja el, hogy a régi baloldali pártoknak is megvan a támogatottsága Budapesten, de elvárják, hogy ugyanezt az új politikai centrumtól se vitassák el.
„Bármilyen ellenzéki együttműködés csak abban az esetben képzelhető el, ha az óbaloldal tudomásul veszi, hogy elmúltak a 70-30-as régi szép idők, és megképződött egy új pólus, amely mögött komoly szavazóbázis áll”
- fogalmazott a jobbikos.
Az elmúlt hetek LMP-ből kiszivárgó ellentmondásos hírei kapcsán is kérdeztük Bencsik Jánost. Mint mondta,
A fővárosi ellenzék helyzete egyébként valóban nem egyszerű, egyrészt van egy összbudapesti egyeztetés, ezen a Jobbik nem vett részt, és az LMP is csak maximum informálisan, illetve zajlanak a 23 kerületben a több tucat szálon futó helyi egyeztetések is. Az nem jelent meglepetést, hogy a Jobbik helyi vezetői, képviselői ezeken a megbeszéléseken több kerületben is részt vettek,
Információink szerint a végső döntést az országos elnökség hozza majd meg, figyelembe véve a helyi szervezetek ajánlásait. Ugyanakkor az országos elnökség kifejezetten kérte az alapszervezetek véleményét arról, hogy a helyi jobbikos érdekérvényesítést milyen formában képzelik el.
Bencsik János mindezek tükrében igen sarkosan kommentálta a szombati bejelentéseket.
„Bárkik szerepeljenek is ezen az állítólagos listán, ők nem az ellenzék jelöltjei, legfeljebb az ellenzék egy részének jelöltjei”
– fogalmazott a Jobbik fővárosi vezetője, hangsúlyozva: a Jobbik nélkül senki nem képviselhet összellenzéki álláspontokat Budapesten.