Kaotikusan ingadozott a Prigozsint szállító gép repülési magassága, mielőtt lezuhant

Kaotikusan ingadozott a Prigozsint szállító gép repülési magassága, mielőtt lezuhant

Fél perc alatt 2,4 kilométert veszített a magasságából, mielőtt a magángép lezuhant az orosz Wagner zsoldoscsoport alapítóival és tagjaival. Zelenszkij szerint "egy terrorista halála valamilyen módon bizonyosan segít Ukrajnán is".

Kaotikusan váltakozott lezuhanása előtt annak a magángépnek a repülési magassága, amelyen a Roszaviacija orosz légügyi hatóság szerint mások mellett Jevgenyij Prigozsin, az orosz Wagner-csoport alapítója is utazott - közölte csütörtökön a Flightradar24 járatkövető szolgáltató.

Az MTI azt írja, a szolgáltató adatai szerint a repülőgép szerdán közép-európai idő szerint 17 óra 10 perckor 8,5 kilométeres magasságba emelkedett, és így repült 17 óra 19 percig, amikor is kaotikusan süllyedni és emelkedni kezdett. Az első magasságvesztés után 9,15 kilométerre emelkedett, aztán 8,4 kilométerre süllyedt, majd 8,9 kilométerre egyenlítette ki a magasságot, végül hirtelen ismét ereszkedni kezdett. Az utolsó adat 17 óra 20 perckor érkezett, ekkor az Embraer repülőgép körülbelül 6 kilométeren volt. A Flightradar24 szóvivője szerint

végül a gép mindössze 30 másodperc alatt 2,4 kilométert veszített a magasságából.

A RIA Novosztyi szerint lezuhanásának helyszínétől két, illetve 3,5 kilométerre találták meg az Embraer két darabját. A távolabb lezuhant elemet a repülőgép farokszárnyának egy részeként írta le a hírügynökség.

Az Interfax hírügynökség úgy értesült, hogy a katasztrófa helyszínéről tíz holttestet szállítottak el. A Roszaviacija által közzétett utaslista szerint a lezuhant gépen utazott Prigozsin mellett Dmitrij "Wagner" Utkin, az orosz zsoldoscsoport parancsnoka is. A fedélzeten tartózkodók egyike sem élte túl a földet érést. A Wagner-alapító halálát később az orosz légügyi hatóságok is megerősítették.

Az RBK gazdasági lap úgy értesült, hogy a baleset ügyét Ivan Sibulára, az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) különösen fontos ügyek kivizsgálásával foglalkozó főosztályának nyomozójára bízták. Sibula nagy horderejű repülőgép-szerencsétlenségek kivizsgálására szakosodott. 2014-ben ő vezette a nyomozást annak a vnukovói repülőtéren történt balesetnek az ügyében, amelyben életét vesztette a francia Total olajvállalat vezetője, Christophe de Margerie. Akkor a de Margerie-t és a háromtagú személyzetet szállító Dassault Falcon 50EX magánrepülőgép egy hókotróval ütközött, amely kihajtott a kifutópályára. Sibula a 2019-ben a seremetyjevói repülőtéren szerencsétlenül járt SSJ 100-as ügyében is nyomozott. Akkor 41 ember vesztette életét, miután az utasszállító egy zivatarfront miatt kényszerleszállást hajtott végre. A gép a kerekeivel a betonhoz csapódva többször "felpattant", a törzs szerkezete megsérült, a tartályokból kifolyt üzemanyag pedig kigyulladt.

Zelenszkij: Ukrajnának semmi köze Prigozsin halálához

Időközben Volodimir Zelenszkij megszólalt az ügy kapcsán, az ukrán elnök csütörtökön Kijevben újságírók előtt kijelentette: Ukrajnának semmi köze Jevgenyij Prigozsin, a Wagner orosz zsoldoscsoport alapítójának oroszországi halálához.

Az Interfax-Ukrajina hírügynökség beszámolója szerint az ukrán államfő hozzátette: "mindenki tudja, kinek van ehhez köze". Az Ukrajinszka Pravda szerint arra utalt, hogy az Oroszországi Föderáció vezetése - élén Vlagyimir Putyin elnökkel - lehet a felelős a zsoldosvezér halálához, aki két hónapja még puccsot kísérelt meg a moszkvai vezetés ellen.

"Egy terrorista halála valamilyen módon bizonyosan segít Ukrajnán is"

- jegyezte meg Zelenszkij.

(Címlapkép: A mentőalakulatok tagjai az oroszországi Tver megyében lévő Kuzsenkino község közelében lezuhant magánrepülőgép roncsa mellett 2023. augusztus 23-án. MTI/EPA/Orosz Nyomozó Bizottság)