Katar kivonta katonáit a vitatott hovatartozású eritreai-dzsibuti határövezetből

Öböl-menti válság.

A 450 katari katona egy hegyvidéki átkelőhelyet ellenőrzött Eritrea és Dzsibuti között - közölte a legjelentősebb eritreai fegyveres csoportnak, a Vörös-tengeri Áfár Demokratikus Szervezetnek a szóvivője. Miután a katari katonák elvonultak, a hely ellenőrzését eritreai erők vették át - tette hozzá.

Eritreának az Afrikai Unióhoz delegált nagykövete az AP hírügynökségnek azt mondta: a katari kivonulás előzménye, hogy több más országhoz hasonlóan Eritrea is megszakította diplomáciai kapcsolatait Dohával. Viszont Dzsibutival nem akarnak konfrontációt - tette hozzá. Katar 2010-ben közvetített a két ország között a két évvel korábban kitört területi vitában.

Kilenc térségbeli ország június elején megszakította diplomáciai kapcsolatait Katarral, amelyet megpróbálnak elszigetelni a világtól arra hivatkozva, hogy terroristákat támogat, és beleavatkozik a belügyeikbe. Bár a Perzsa-öböl menti viszályból egyelőre nem lett katonai konfliktus, Katar katonai ereje eltörpül két szomszédjáé, Szaúd-Arábiáé és az Egyesült Arab Emírségeké mellett, amelyek egyúttal a legjelentősebb ellenfelei ebben a vitában.

Több olyan öböl menti országnak állomásoznak katonái mind Eritreában, mind Dzsibutiban, amelyek szaúdi vezetés alatt részt vesznek a jemeni lázadók elleni háborúban. A Jemenhez közeli két országból indítják egyes támadásaikat.