Kiállt az Izrael által szankcionált ENSZ-főtitkár mellett az uniós főképviselő

Kiállt az Izrael által szankcionált ENSZ-főtitkár mellett az uniós főképviselő

Josep Borrell támogatásáról biztosította a António Guterrest, miután őt az izraeli külügyér nemkívánatos személlyé nyilvánította, s megtiltotta belépését országába. Utóbb Guterres is elítélte a közel 200 rakétával járó támadást.

Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön támogatásáról biztosította António Guterrest, miután Izrael nemkívánatos személlyé nyilvánította az ENSZ-főtitkárt.

Borrell a közösségi oldalán közzétett üzenetében azt írta, támogatja Guterrest fáradhatatlan erőfeszítéseiben, hogy békét teremtsen minden konfliktusban, különösen a Közel-Keleten.

"Elítéljük az ENSZ-főtitkár ellen irányuló indokolatlan támadásokat, valamint az ENSZ humanitárius alkalmazottai közötti, elfogadhatatlanul sok áldozatot"

- fogalmazott az uniós diplomácia vezetője.

Mi is beszámoltunk arról, hogy Izrael külügyminisztere, Jiszráel Kac szerdán bejelentette, hogy a zsidó állam nemkívánatos személlyé nyilvánította az ENSZ-főtitkárt, mert nem ítélte el "egyértelműen" Irán előző napi Izrael elleni súlyos rakétatámadását, és ezért a portugál politikus nem léphet be az országba.

Ugyanakkor az EU prominens vezetői, köztük Josep Borrell is egyöntetűen elítélte az Izrael által elszenvedett masszív rakétacsapást.

Később Guterres is elítélte a csaknem kétszáz rakétából álló támadást

Véget kell vetni a szemet szemért alapú erőszak halálos körforgásának a Közel-Keleten - jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár a világszervezet Biztonsági Tanácsában (BT) szerda este, elítélve Irán Izrael elleni rakétacsapását.

"Kifutunk az időből"

- hangsúlyozta a közel-keleti helyzettel foglalkozó rendkívüli BT-ülésen, New Yorkban.

"Határozottan elítélem Irán tegnapi masszív rakétatámadását Izrael ellen"

- húzta alá utóbb Guterres.

Több ország, így Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, Dél-Korea, Szlovénia és Guyana képviselője is kiállt az ENSZ BT-ben Guterres mellett.

Izrael ENSZ-nagykövete az ülésen "bénító szankciók" haladéktalan elrendelését sürgette Iránnal szemben, mondván, hogy nemzetközi közösségnek fel kell lépnie, Teheránnak magas árat kell fizetnie, ugyanis minden más szerinte bűnrészesség lenne. Kijelentette, hogy Irán jóval nagyobb következményekkel fog számolni tetteiért, mint amit el tud képzelni.

Irán ENSZ-nagykövete a Biztonsági Tanácsban azt mondta, hogy a rakétatámadás szükséges és arányos válasz volt Izrael utóbbi két hónapban véghez vitt agresszív cselekményeire. Hangsúlyozta egyben, hogy Irán válaszára "az elrettentés egyensúlyának helyreállításához" volt szükség, és figyelmeztette Izraelt, hogy minden agressziónak következménye lesz.

(Címlapkép: Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csengővel jelzi az európai uniós tagállamok védelmi minisztereinek informális tanácskozásának kezdetét Brüsszelben 2024. augusztus 30-án. MTI/Purger Tamás)