Előfordulhat, hogy a negyedik hullám nagyobb lesz, mint a harmadik volt
– mondta dr. Szlávik János infektológus a TV2 reggeli műsorában hozzátéve, hogy aki megkapta mindkét oltását, az viszonylag biztonságban tudhatja magát a Delta variánssal szemben, ami inkább az oltatlanokra jelenthet veszélyt.
Szlávik János szerint a nyári utazgatások miatt hazánkba is nagy számban hurcolhatják be a koronavírus új mutációját. A szakember úgy vélte, a jelenleg használt oltások is hatékonyak a Delta vírussal szemben, de már folyamatban van a fejlesztésük és akár még idén rendelkezésre állhatnak a még hatékonyabb oltóanyagok.
Több mint 5,5 millióan be vagyunk oltva, de nagyobb biztonságban lennénk, ráadásul a 4. hullámot is elkerülhetnénk, ha még legalább 3 millióan megkapnák mindkét oltásukat
- jelentette ki Szlávik János.
Az infektológus arra is felhívta a figyelmet, hogy azért terjed ilyen gyorsan Európában a delta variáns mert háromszor fertőzőbb az eredeti vuhani koronavírusnál, de még az alfa variánsnak elnevezett britnél is magasabb a fertőzési rátája.
Fertőzőbb, mint a korábbi mutációk
Prof. dr. Tóth Sándor virulógus a Borsnak elmondta, hogy csak az oltásokkal kerülhetjük el a betegség súlyos lefolyását, mert aki oltatlanul kapja el az indiai, vagyis a Delta variánst, az akár 7-8 embernek is tovább adhatja. A brit alfánál csak 5, a vuhaninál pedig csak 2-3 ember fertőződhetett tovább és csak egy ember betegedett meg. Ugyanakkor más tünetekkel jár a Delta vírus megjelenése.
A napilap szerint az indiai variáns alattomosabb az alapvírusnál és a korábbi mutációknál, mivel sokszor alig észlelhető tünetekkel jelentkezik, sokszor már csak a kórházi kezelést igénylő súlyosabb stádiumban észlelik a betegség jelenlétét, mikor már tüdőgyulladás, nehézlégzés lép fel és lélegeztetőgépre kell tenni a beteget. Ebből adódóan a korai stádiumban receptre felírható Favipiravirral sem kerülhetőek el a súlyosabb szövődmények. Fejfájás, torokfájás, orrfolyás, láz a delta variáns jellemző tünete, de több esetben vannak gyomor panaszok is, hasmenés, hányás. A szaglás, és ízérzékelés csökkenése, elvesztése azért nem jellemző rá, mert nem az érzékelő idegsejteket támadja meg, mint a vuhani alapvírus. Az elején leginkább csak rossz közérzetnek, súlyosabb náthának tűnik.
Külföldön rosszabb a helyzet
A Bors összesítés alapján miközben mi a magas átoltottság és a kedvező fertőzöttségi adatok miatt eldobhattuk a maszkot, sok európai országban egyre több megbetegedést regisztrálnak, ami egyértelműen a delta mutáns miatt van.
Ez a variáció egyébként Dél-Afrikában és Ausztráliában is durván felütötte a fejét: előbbi esetben emiatt rekordot döntött a fertőzéses esetek napi száma, Ausztráliában pedig felére csökkentik az országba érkezők maximális számát, heti 6 ezerről 3 ezerre.