A több mint egy éve tartó COVID-19-járvány első két hulláma alatt a veszélyeztetettebb idősebb korosztályok kaptak kiemelt figyelmet, azonban a hazánkban is tomboló, az egészségügyet a végletekig leterhelő harmadik hullám új csoportot vett célba, a gyermkekeket. A fiatalkorúak a járvány ideje alatt a perifériás látás peremére szorultak, holott az utóbbi hónapokban kezd körvonalazódni, hogy a gyermekeknél a betegség átvészelése után hetekkel egy speciális kórkép figyelhető meg, mely rendkívül változatos és súlyos megjelenésű, éppen ezért a diagnózisa és a terápiája is komoly kihívásokkal jár.
Másfélszeres esetszám, öt év alatti betegek
Hogy megértsük, miért is veszélyesebb most a gyermekekre nézve a járvány, mint korábban érdemes első körben tisztázni, mégis minek köszönhető a hirtelen és drasztikusan megugrott esetszámuk. A válasz egyszerű Dr. Schlick-Szabó Anna, a Bethesda Gyermekkórház csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosa szerint, aki lapunknak kifejtette, hogy az új vírusvariánsok fertőzőképesebbek, mint az elődeik. Emellett a megfertőződött személyek között több a fiatal, akár a gyermekek szüleinek generációja is jobban érintett. A páciensek így nagyobb eséllyel találkoznak koronavírus fertőzést hordozó személlyel, akitől elkaphatják a kórokozót. A szakorvos kiemeli, bár csak a saját kórházuk számaiból tud kiindulni, de eszerint
a második hullámhoz képest márciusban másfélszer annyi koronavírus fertőzött gyermeket regisztráltunk. Érdekes változásként tapasztaltuk, hogy a harmadik hullámban az öt év alatti korosztályból került ki betegeink nagy része. Többségük maximum a harmadik életévét töltötte be.
A második legfertőzöttebb korcsoport a 6-14 év közöttiek voltak, míg a második hullámban leggyakrabban érintett tinédzserek (14-18 év között) most csak a harmadik helyen állnak. A második hullámban a gimnazisták után azonos arányban észleltek a fenti két fiatalabb korosztályban betegeket, azonban korrekt következtetéseket az országos adatok elemzése után érdemes csak levonni.
A kicsiknél a jellegtelen tünetek jellegzetesek
Egyik este nem érezte jól magát a lányom, másnap 41 fokos láza lett, amit a gyógyszerek sem vittek le
- kezdte mesélni az Alfahírnek egy névtelenségét kérő anyuka azzal kapcsolatban, milyen tünetekkel kezdődött 12 éves lányának Covid-kálváriája tavaly októberben. A rákövetkező napokban a gyermek állapota nem javult, a tünetek között megjelent a hányás, hasmenés, a nyaki nyirokcsomók kibírhatatlan fájdalma és a hideg, nyirkos bőr.
Mivel hőemelkedéses beteget a járványhelyzetre való tekintettel nem tudtak fogadni, azt a tanácsot kapta az ügyelettől, hogy próbálja meg hűtőfürdőzéssel 38 fok alatt tartani a lázat, ha pedig fuldokolni kezdene, hívjon hozzá mentőt. A láz makacsul tartotta magát, a lány pedig teljesen legyengült. A háziorvos végül fogadta a 12 éves gyermeket, ekkor jött a szülők számára a sokk:
a kötelező vérnyomásmérésnél a készülék nem mutatott értéket. Kiderült, olyan rossz állapotba került, hogy keringési probléma alakult ki nála.
Az orvos még ekkor sem javasolta a kórházi beutalást, helyette felírt egy antibiotikum tartalmú gyógyszert. Az anyuka ekkora már tudta, nagy a baj, így azonnal bevitte kislányát a Heim Pál Gyermekkórház sürgősségi osztályára.
Mikor odaértünk megkérdezték tőlünk, miért csak most hoztuk be? Mindenhol azt hallani, hogy lázas gyereket sehol sem fogadnak. Rögtön leszögezték: ilyen nincs, ha beteg a gyerek akkor is el kell látni. Iszonyatosan haragudtam a háziorvosomra, mert ha rá hallgatunk és aznap nem visszük be a lányomat a kórházba, akkor ma nem élne
- emlékezett vissza, majd azzal folytatta, hogy a valódi pokoljárás csak ezután következett: egy újabb sikertelen vérnyomásmérést követően esetkocsira rakták a lányát és nyolcan dolgoztak azon, hogy az intenzív osztályig valahogy feljuttassák őt. A végtagjaiba ekkora már nem jutott vér, ezért vérnyomástámogató gyógyszereket adtak neki és Covid gyorstesztet végeztek rajta.
A post-COVID-szindróma hetekkel később támad
Az eset kapcsán itt érthetjük meg igazán, hogy a Covid-19 betegséggel való globális küzdelem miért jár egyik napról a másikra homlokegyenest változó döntésekkel, ambivalens információkkal:
A lányom nem produkált pozitív tesztet, három napnyi tanácstalanságot követően csináltak rajta ellenanyagszűrést, amiből kiderült, igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen. Megállapították, hogy post-Covid-szindróma alakult ki nála.
A kislánynál ez az állapot azzal járt, hogy leállt mindkét veséje és szepszist kapott, vagyis a szervezete saját magát kezdte mérgezni. Hogy mennyire súlyos esetté válhat a PIMS, azt jól mutatja, hogy a Heim Pál orvosainak hat napjába telt, mire sikerült javulást elérniük a gyermeknél, akinek időközben a mája és a szívizmai is begyulladtak, majd lélegeztetésre szorult.
Az első éjszakán mindenre fölkészítettek, mondták, hogy ne lepődjek meg, ha holnaptól egész arcos oxigén lesz a lányomon, vagy esetleg fel kell rakni lélegeztetőgépre. Ekkora olyan rossz állapotba került, hogy vizelete sem volt.
Két hét ellátást követően sikerült a 12 éves fiatal szervezetének leküzdenie a koronavírust, de a COVID-tól még ilyen nehezen sem lehet megszabadulni, így a Heim Pál Gyermekkórház ezt követően kéthetenkénti kontrollvizsgálatokra rendelte vissza a kislányt, amikre a mai napig járnia kell.
Már 12 év alatti gyerekeken is teszteli vakcináját a Pfizer és a BioNTech
A Pfizer amerikai és a BioNTech német gyógyszeripari vállalatok már a 12 év alatti gyerekeken is tesztelik a koronavírus elleni, közös fejlesztésű vakcinájukat - jelentette be csütörtökön Sharon Castillo, a Pfizer szóvivője. Castillo elmondta: a kísérleteket szerdán kezdték meg az észak-karolinai Duke Egyetemen, ahol az orvosok egy 9 éves ikerpárt oltottak be először a vakcinával.
Az áprilisi iskolanyitás nem gyerekjáték
A harmadik hullámban drasztikusan megugró gyermekbetegek száma, illetve a kormányzat döcögős és késve reagáló járványkezelése egy újabb súlyos problémát vetít előre. Bár a március 24-i ülésen az Orbán-kormány végre elrendelte a pedagógusok soron kívüli oltását, ezzel április 19-re időzítve a "biztonságos" iskolanyitást, az iskolapad másik oldalán ülőkről teljes egészében megfeledkezett, így egyelőre a kötelező tesztelésükről sem esett még szó.
A gyermekgyógyász szakmai szervezetek szerint a gyerekeket is tesztelni kellene
A magyarországi alapellátó gyermekgyógyász szakmai szervezetek közös állásfoglalást adtak ki, mivel szerintük "cáfolatra szorul az a nézet, hogy a tesztelés gyermekkorban értelmetlen, ráadásul kellemetlen, sőt fájdalmas vizsgálat, végül ezért beszélik le a szülőket a teszt elvégzéséről."
Pedig, ha csak a Heim Pál Gyermekkórház által közölt januári adatokat vesszük alapul, amikoris online oktatási időszakban 40 gyerek került be koronavírus utáni súlyos betegséggel -akiknek a 60 százaléka szorult intenzív osztályos kezelésre -, akkor az oktatási intézmények újranyitása esetén a folyamatos teszteléseket indokolt és logikus elvárásnak tekinthetnénk. Nem hiába kongatták meg a vészharangot a magyarországi alapellátó gyermekgyógyász szakmai szervezetei sem, akik szerint
a gyermekeket is tesztelni kell, ha felmerül a koronavírus-fertőzés lehetősége, a fertőzött gyerekek azonosítása ugyanis elengedhetetlen a vírus terjedésének megfékezéséhez.
A megfelelő intézkedések meghozásáig viszont a szülők nem tehetnek mást az iskolai tanítás újraindulásával, minthogy fokozott figyelemmel kísérik gyermekeik akár jellegtelen tüneteit is. Azokról a háziorvost értesítsék, kérése esetén vonuljanak karanténba. Amennyiben a gyermek állapota romlik, esetleg a PIMS betegség jeleit észlelelik, haladéktalanul egyeztessenek háziorvosukkal a további ellátás szükségességének megítélése miatt - tanácsolja a csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, aki arra is figyelmezteti a szülőket, hogy
a felnőttekhez hasonlóan gyermekkorban is megfigyelték a hosszútávú (long) COVID szindrómát: a fertőzés után 6-8 héttel fennálló fejfájás, szédülés, fáradékonyság, rossz közérzet, hasfájás, fogyás vagy étvágytalanság, keringési problémák fennállása esetén az I. Gyermekklinikán internetes időpontfoglalást követően nyílik lehetőség a kis betegek kezelésére.
Biztos vagyok benne, hogy mind a gyermekek, mind a felnőttek kimerültek a több mint egy éve tartó világjárvány miatt alkalmazott intézkedések szigorú betartásában. Igen nehéz visszautasítani baráti találkozókat, családi összejöveteleket. Mindezek ellenére arra kérem a családokat, hogy vegyék komolyan a hatályos előírásokat. Csökkentsék minimumra a társadalmi kontaktusok számát, alkalmazzanak gyakran szakszerű kézfertőtlenítést, tartózkodjanak az arcuk érintésétől, a biztonságos családi otthonukon kívül lehetőleg kerüljék a zárt légtereket, használjanak maszkot. A legfontosabb pedig, hogy a szülők éljenek az oltás felvételének lehetőségével, mert csak így érhetjük el, hogy akár már nyáron szabadon élhessünk.