Kvóta-szavazás: nem kell aláírásokat gyűjteni, de akár 216 napig is elhúzható a folyamat

Kiskáté a népszavazáshoz: nem kell aláírásokat gyűjteni, elég a parlament egyszerű többsége.

Orbán Viktor miniszterelnök szerdán sajtótájékoztatón jelentette be, a kormány népszavazást kezdeményez a kötelező betelepítési kvóta ügyében. A kormány által a Nemzeti Választási Bizottsághoz benyújtott kérdés úgy szól:

"Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?"

A Nemzeti Választási Bizottságnak a benyújtástól számítva 30 napja van arra, hogy döntsön a kérdés hitelesítése ügyében. Az NVB hitelesíti a kérdést,

ha az egyértelműen van megfogalmazva, az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdésről van szó, és ha a kérdés nem ütközik tiltott tárgykörbe, mint például a költségvetés vagy nemzetközi szerződések.

Az NVB határozata ellen 15 napon belül lehet jogorvoslatot benyújtani a Kúriához, amelynek 90 napja van arra, hogy jogerősen eldöntse, a népszavazásra feltenni kívánt kérdés hitelesíthető-e.

A hitelesítésről szóló döntést a Kúriának közzé kell tennie a Magyar Közlönyben, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke pedig öt napon belül tájékoztatja az Országgyűlés elnökét.

Az Országgyűlés elnöke a tájékoztatás kézhezvételét követő legközelebbi ülésnapon bejelenti a népszavazási kezdeményezést a Házban, amelynek 30 napon belül kell döntenie a népszavazás elrendeléséről.

Az Országgyűlésnek kötelező elrendelnie a népszavazást, ha 200 ezer választópolgár támogatta azt, amennyiben a kormány kezdeményezte a népszavazást, úgy az aláírásgyűjtés elmarad, az Országgyűlés pedig mérlegelheti, hogy elrendeli-e a népszavazást. Az Országgyűlésnek egyszerű többséggel kell döntenie a kérdésben.

Az Országgyűlés népszavazás elrendeléséről szóló határozata tartalmazza a népszavazásra bocsátott kérdést, továbbá rendelkezik a népszavazás költségvetéséről. A kérdést a kezdeményezésben megfogalmazott formában kell népszavazásra bocsátani.

Az Országgyűlés határozatával szemben 15 napon belül lehet az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordulni, amelynek 30 napja van a panasz elbírálására. Az Ab ebben az eljárásban csak akkor folytat vizsgálatot, ha az aláírásgyűjtő ív hitelesítése és a népszavazás elrendelése között a körülményekben olyan lényeges változás következett be, amelyet a kérdés hitelesítéséről, illetve az azzal szembeni felülvizsgálati kérelemről hozott döntés során a Nemzeti Választási Bizottság, illetve a Kúria nem vehetett figyelembe, és a döntést érdemben befolyásolhatja. Az Ab nem vizsgálja érdemben azt az indítványt, amelyben az indítványozó a népszavazási kérdés tartalmát illető, illetve a hitelesítéssel összefüggő alkotmányossági aggályokra hivatkozik.

A népszavazás elrendeléséről szóló határozatot a Magyar Közlönyben közzé kell tenni, az Országgyűlés elnöke pedig tájékoztatja a népszavazás elrendeléséről a köztársasági elnököt.

Az országos népszavazást a köztársasági elnök tűzi ki, úgy, hogy az a kitűzés napját követő hetvenedik és kilencvenedik nap közé essen. A szavazást vasárnap kell megtartani, és a szavazás napja nem eshet munkaszüneti napra, valamint húsvét- és pünkösdvasárnapra.