A weboldalon megtalálható az ország 19 megyéjének és 3046 településének címere mellett - szöveges magyarázattal kiegészítve - a történelmi Magyarország valamennyi királyi, állami és vármegyei jelképe is. Az adatbázis máris vezeti a 2015-ös Az Év Honlapjának technikai versenyét.
Egy jellemző részlet Magyarország címeres könyvéből (1913). Bevezette: Andrássy Gyula gróf, az Osztrák-Magyar Monarchia utolsó külügyminisztere, az MTA tagja.
„…Jelen munka hivatva van sok ezer címert az enyészettől megmenteni, múltunk nem egy emlékét a por és penész pusztító erejétől megóvni, amelynek már alig áll ellent. Értéke nem csak abban van, amire maguk közvetlenül tanítanak, hanem azokban a gondolatokban, azokban a további tanulmányokban is, amelyekre serkentenek. Ki beletekint: az a múlt iránt való pietást, szeretetet és továbbá történelmi tudásvágyat merítsen belőle!"
A www.magyarcimerek.hu oldalt több éven át tartó gyűjtéssel és feldolgozással a független szellemi szabadfoglalkozású programozókból és designerekből álló kreatív csapat, a Design & System készítette mindenféle anyagi támogatás nélkül, csupán lelkesedésből és elhivatottságból. A társaság tagjai ugyanis egy-egy megbízás keretében számos esetben dolgozták fel települések címerét is, így olyan tudás és ismeret halmozódott fel, ami ötletet adott egy hiánypótló, XXI. századi megjelenésű weboldal létrehozásához.
A könnyen használható, földrajzi keresési lehetőségeket is biztosító adatbázis elkészítéséhez nagy segítséget nyújtottak azok a polgármesterek, jegyzők, önkormányzati dolgozók, akik a kreatív csapat rendelkezésére bocsátották a településeik címereit, továbbá azokat a jelképhasználatról szóló önkormányzati rendeleteket, amelyek a pontos leírást adják, de sok esetben a címerrel kapcsolatban kiegészítő információkat is közöltek. Mindezek alapján Somogyi András grafikus segítségével több száz magyar címer reprodukcióját készítették el úgy, hogy számtalan esetben korrigálni, pontosítani is kellett a végül nagy felbontásban megjeleníthetővé vált címereket.
Miután Magyarország 3153 települése közül több mint 100 községnek nem ismert a címere, a www.magyarcimerek.hu oldal készítői azt is vállalták, hogy ezen önkormányzatok kérésére – heraldikai szakember bevonásával - ellenszolgáltatás nélkül elkészítik az adott település jelképét is.
Néhány érdekes adat a honlapról:
- a 3153 magyar település közül 3046-nak van saját címere- a saját címerrel rendelkező települések közül 1363-nak az erről szóló jelképhasználati rendelete is elérhető- 107 magyar településnek nem ismert a címere- a 19 jelenlegi magyar megye címerén kívül a 71 történelmi vármegye címere is megtalálható- az adatbázis 27 településrész címerét is tartalmazza (Miskolcnak van a legtöbb, 16 településrészi jelképe).
A 2015-ben is meghirdetett Az Év Honlapja című verseny keretében a készítők nevezték a www.magyarcimerek.hu oldalt is, ennek technikai versenyét október közepén - a saját fejlesztésnek köszönhetően - 100 százalékos teljesítménnyel vezeti a magyar címerek adatbázisa.
Hogy miért érdemes szavazni a magyarcimerek.hu-ra szavazni az Év Honlapja című versenyen? Nemcsak azért a rengeteg munkáért, ami ebben a színvonalas és szórakoztató portálon visszaköszön. S nemcsak azért, mert így adózhatunk a magyar kultúra és történelem oltárán, hiszen a győzelem által sokkal nagyobb eséllyel ismerheti azt meg a szélesebb közvélemény nemzetünk örökségét - a sok szenny, és értelmetlen hülyeség helyett.De van egy másik szempont is, amely véleményem szerint talán még ezeknél is fontosabb, ez pedig a lokálpatriotizmus. Mert bár egy nemzet vagyunk, és ez összeköt minket, de ugyanolyan büszkén kell viselni városunk, településünk, kerületünk címerét is, mint a nemzeti színeket, illetőleg foglalkozni kell szűkebb közösségünk olykor apró-cseprő ügyeivel, egyaránt.Mert lehetünk büszke magyarok a világ legtávolabbi pontján is, de attól még a szülőhazánk mégiscsak a szőlőkről és törökök elleni küzdelmekről híres Eger, a Szent Gellért vendégül látó Diósd, vagy épp a budapesti 7. kerület (Erzsébetváros).Én egy hetedik kerületi gyerek vagyok, és ezért az én leeresztett kapujú ezüst váramat jobbról egy aranyoroszlán, balról pedig egy aranygriff tartja.És az Ön pajzsán mi szerepel?