Kadirov a csecsen belügyminisztérium múlt vasárnapi tanácskozásán jelentette be: utasította a helyi biztonsági szerveket, hogy
"ha engedély nélkül jelenik meg egy hatósági személy a körzetedben, attól függetlenül, hogy Moszkvából vagy Sztavropolból érkezett, lődd le".
Hangsúlyozta,
"nekünk sincs jogunk terrorellenes műveleteket végrehajtani mások területén".
Sztavropol rendőrsége Groznijban
Kijelentésével arra reagált, hogy a Csecsenföld fővárosától mintegy 450 kilométerre lévő Sztavropol rendőrsége április 19-én Groznijban őrizetbe vétel közben megölt egy csecsen férfit, akit a Sztavropoli határterületen elkövetett bűncselekmény miatt köröztek.
Meddig terjed a Csecsen Köztársaság hatásköre?
Kadirov szóvivője a BBC orosz nyelvű hírszolgálatának cáfolta, hogy az elnök bármikor azt állította volna, hogy az orosz rendvédelmi szerveknek egyeztetniük kell lépéseiket a csecsen vezetéssel. Maga Kadirov ugyanakkor kitart amellett, hogy operatív csoportok nem tevékenykedhetnek az általa vezetett Csecsen Köztársaság belügyminisztériumának előzetes tájékoztatása nélkül. Oroszországban a Szövetségi Biztonsági Szolgálat és a belügyminisztérium belső utasításai rendelkeznek a speciális műveletek lebonyolításának mikéntjéről - írta a BBC orosz nyelvű hírportálja.
Az orosz belügy elítélte a csecsen elnök kijelentéseit
Az orosz belügyi tárca csütörtökön elítélte a csecsen elnök kijelentését, megengedhetetlennek tartva azt. Hozzátették, hogy a Sztavropoli határterület rendőrségének képviselői igenis előre tájékoztatták a csecsen belügyeseket "látogatásuk céljáról". Kadirov ezt továbbra is vitatja. Szergej Goncsarov, az orosz Alfa kommandó volt munkatársa a BBC-nek elmondta, hogy a szövetségi rendvédelmi szerveknek kötelességük egyeztetni a helyi titkosszolgálatokkal, kivéve, ha terrorellenes műveletet hajtanak végre egy régióban, vagy ott rendkívüli helyzetet hirdetnek ki. Szerinte tehát Kadirov követelése az egyeztetést illetően helyénvaló.
Banditizmus egyenruhában
Ramzan Kadirov a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség közlése szerint csütörtökön azzal érvelt, hogy
"a banditák gyakran viselik a rendvédelmi szervek munkatársainak öltözetét".
Utalt arra, hogy tavaly decemberben is ez történt Groznijban. Tizennégy rendőr meghalt és 36 megsebesült, amikor 11 fegyveres lázadó hatolt be a csecsen főváros központjába.
Putyin embere vagyok – mondta a csecsen elnök
A csecsen elnök a LifeNews orosz kereskedelmi televíziónak adott csütörtöki interjúban cáfolta, hogy ellentét volna közte és a szövetségi hatóságok között.
"Milyen konfliktus? (...) Állami tisztviselő vagyok, tábornok, hős, nem nyugati vagy európai titkosszolgálatok alkalmazottja. A Kreml, Putyin embere vagyok"
- mondta a csecsen elnök.
Kadirov árulónak tartja Nyemcovot, de tagadja, hogy megölette volna
Azt is visszautasította, hogy bármilyen köze lenne a februárban feltételezések szerint egy volt csecsen belügyi katona által megölt Borisz Nyemcov orosz ellenzéki vezető halálához. A Nyemcov családjának egyik ügyvédje csütörtökön közölte: azt kérték a nyomozóktól, hogy az ellenzéki politikus megölése ügyében tanúként kérdezzék ki Kadirovot is, mert értesüléseik szerint lehetnek információi az ügyben. A gyilkosság főgyanúsítottját, Zaúr Dadajevet Kadirov több alkalommal nyilvánosan védelmébe vette, Nyemcovot ugyanakkor a LifeNews tévének adott interjúban árulónak nevezte, aki szerinte mindent megtett Oroszország szétverése érdekében, és megsértette a muzulmánokat, így őt is, Mohamed próféta elleni kijelentéseivel. Nyemcov elítélte a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap munkatársainak megölését januárban. "Iszlám inkvizíciónak" nevezte a Párizsban elkövetett terrortámadást.
Kadirov eddig megőrizte a békét Csecsenföldön
Ramzan Kadirov 2007. április 5. óta irányítja vaskézzel Csecsenföldet. A Kreml bizton támaszkodhat az elnökre az egész Észak-Kaukázust fenyegető iszlamista lázadás elfojtását célzó erőfeszítéseiben. Grigorij Svedov, a Kaukázusi csomópont nevű internetes kiadvány főszerkesztője a BBC orosz nyelvű hír- és elemző oldalának azt állította, hogy Kadirov már nem uralja a helyzetet Csecsenföldön, minthogy tavaly az észak-kaukázusi köztársaságok közül egyedül ott emelkedett a terrorakciók áldozatainak száma. A Kreml a legújabb Kadirovval kapcsolatos ügyben, a tűzparancsot illetően egyelőre nem foglalt állást, de a politikus megbotránkoztató kijelentése körül kialakult botrány továbbra is élénken foglalkoztatja az orosz sajtót.