Az ígéreteknek megfelelően a héten megjelentek a legfrissebb adatok a magyarországi munkanélküliség helyzetéről. Eszerint
vagyis a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai azonnal érzékelhetők voltak, azonban részben ciklikus tényezők is közrejátszhattak az emelkedésben - hivatkozik a portfolio.hu a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adattáblájára (az NFSZ a megszokott elemzéssel nem jelentkezett).
Az álláskeresők aránya ugyanakkor csak mérsékelten emelkedett márciusban az aktív népességhez képest: 5,7 százalékról 6 százalékra.
Bár minden korosztályt érinti a leépítés, az álláskeresők legnagyobb csoportja az 55 év felettiekből került ki. A legnagyobb mértékben az alacsony végzettségűek veszítették el az állásukat, mintegy 9000-rel nőtt az esetükben a munkanélküliek tábora, felsőfokú végzettségűek közül viszont alig váltak munkanélkülivé.
Még szinte el sem indult, máris módosítják a kurzarbeit rendeletet
A kamarák, az érdekképviseletek és a kormány egyetért abban, hogy a munkahelyvédelmi bértámogatás kiterjesztése alkalmas a munkahelyek megőrzésére - jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) hétfői sajtótájékoztatóján Budapesten a gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár. György László közölte, egyszerűsödik a munkahelyvédelmi bértámogatás igénylése, és bővül a kedvezményezettek köre, a támogatásokért egyszerűen és gyorsan, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján elérhető űrlapok kitöltésével lehet jelentkezni.
Emlékezetes, a járványügyi veszélyhelyzetet a kormány március 11-én hirdette ki, s bár sokan vesztették el az állásukat, sokan vannak azok is, akik kényszerszabadságra kényszerültek, vagy csökkentett fizetés mellett dolgoznak.