"Mit ér a munkavállaló, ha magyar?" - tette fel a költői kérdést hétfői sajtótájékoztatóján Ander Balázs, a Jobbik alelnöke, országgyűlési képviselője.
"Ebben a multik gyarmatává és a kormányközeli oligarchák tartományává züllesztett országban bizony nagyon keveset"
- szögezte le.
Ander szerint a rendszerváltás óta ugyanaz a "szociopata neoliberális dogma" érvényesül hazánkban, amely szerint
"stratégiai kell ajánlani a multinacionális cégeknek és stratégiai cselédséget kell kényszeríteni a dolgozókra."
A bérek alacsonyan tartásával, a munkavállalói jogok megkurtításával és a szakszervezetek lefegyverzésével, vagy lefizetésével elérték, hogy a magyar dolgozók "kizsigerelhető futószalagon szállított munkaerő-állattá" váltak a kedvezményezett cégek szemében.
A politikus emlékeztetett: 2014-ben Orbán Viktor Rijádban arab üzletembereknek azzal dicsekedett, hogy minőségéhez képest a magyar munkaerő milyen olcsó. Ez a szemlélet vezetett oda, hogy mára az Európai Unióban csak Bulgária marad el mögöttünk az egy főre jutó fogyasztás tekintetében – mutatott rá.
A Jobbik szerint ezzel a szemlélettel azonnal szakítani kell,
"a magyar dolgozókat nem lehet feláldozni a tőkeérdekek oltárán".
A párt ezért hirdette meg december közepén a Munkavállalói Minimum programot, amelyről a hétfői nap folyamán egyeztetnek a szakszervezetekkel. A koncepciónak hat fő pontja van:
- A férfiak számára a 40 év munkaviszony utáni nyugdíj lehetősége
- A korkedvezményes nyugdíjak rendszerének visszaállítása
- Egyeztetések a munka törvénykönyvének módosításáról, valamint a sztrájkjogi szabályozás igazságtalanságainak felülvizsgálatát
- A növekvő számú munkahelyi balesetek miatt a munkafelügyeleti szervek megerősítése
- Az európai bérszakadékot felszámoló Bérunió
- Az országon belüli, állami-önkormányzati dolgozók bérszakadékának felszámolása
Itt a válasz a Fidesz rabszolgatörvényére
Ennek jegyében december 18-án a Magyar Iparszövetség székházában a szakszervezet és több ellenzéki párt részvételével kerekasztal-megbeszélést tartottak, ahol megfogalmazták a Munkavállalói Minimumról szóló koncepció hat pontját.
Ander szerint Munkavállalói Minimum az „igazságos, élhető és versenyképes Magyarország vízióját kínálja.” Hozzátette: a Jobbik támogatja a szakszervezetek négypontos követelését, ám
"mi nem vagyunk hajlandóak lemondani a Férfiak40 programról".
A párt programjának mér évek óta része, hogy a nőkhöz hasonlóan a férfiak is nyugdíjba vonulhassanak 40 ledolgozott év után. Ander elfogadhatatlannak nevezte, hogy
a magyar férfiak 60 százaléka meg sem éri a nyugdíjkorhatárt.
Hangsúlyozta azt is: hiába sikerül kiharcolni a szakszervezeti követelések elfogadását, az "csupán Írott malaszt marad", ha a Fidesz kormányzása alatt leépített munkafelügyeleti rendszert nem erősítik meg.
"A Munkavállalói Minimumhoz való hozzáállás világosan meg fogja mutatni, kik azok a mostani elégedetlenség tűzénél csak a politikai pecsenyéjüket sütögetik, és kik azok, akiknek ezen túl is van érdemi mondanivalójuk."
- szögezte le Ander Balázs.