Rálőttek egy montenegrói oknyomozó újságíróra kedd este, a támadás miatt pedig szerdán több százan vonultak utcára azt követelve a hatóságoktól, hogy találják meg a támadót, és biztosítsák a biztonságos munkát az újságírók számára.
Olivera Lakićra, a podgoricai Vijesti című napilap munkatársára kedden késő este lőttek rá eddig ismeretlen elkövetők a háza előtt. Az újságírónő jobb lába sérült meg, kórházba szállították, nincs életveszélyben – közölték a hatóságok.
Az ellenzéki napilap oknyomozó újságírójára nem először támadtak rá, 2012-ben megverték. A támadót később elfogták, és kilenc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték, ám egy új amnesztiatörvény miatt korábban szabadult, és a felbujtó kilétére soha nem derült fény. Olivera Lakić hat évvel ezelőtt és most is a cigarettacsempészettel kapcsolatos cikkeket közölt lapjában.
A hivatalos adatok szerint az utóbbi 15 évben legalább egytucatnyi támadás érte a montenegrói újságírókat – hívták fel a figyelmet szerdán azok a tiltakozók, akik a kormány székháza előtt gyűltek össze. A főként újságírókból, civilekből és ellenzéki politikusokból álló tiltakozó tömeg azt követeli a kormánytól, hogy mihamarabb göngyölítse fel az ügyet, és tegye lehetővé, hogy az újságírók biztonságban dolgozhassanak az Adria-parti országban.
Reggel számoltunk be Pethő Andrásnak, a Direkt 36 tényfeltáró portál alapító-szerkesztőjének interjújáról, melyben annak a félelmének adott hangot, hogy a magyar újságírók helyzete is ukrán, orosz vagy balkáni irányba tarthat.
Pethő András: Attól tartok, a hazai médiaviszonyok is az ukrán, orosz vagy épp balkáni irányba tartanak
„Ha nem vagy barátja a kormányzatnak, és nem is kell hogy kritikusa legyél, könnyen idegen ügynöknek címkézhetnek Magyarországon" - nyilatkozta a Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Szövetségének (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) Pethő András, a Direkt36 alapítója. Úgy látja, idehaza a kormányzat és szövetségesei egyre inkább növelik befolyásukat a médiapiacon.