„Ez az egészben a legmegterhelőbb, érezni a félelmet, a pánikot” – így látják a helyzetet az olaszországi magyarok

„Ez az egészben a legmegterhelőbb, érezni a félelmet, a pánikot” – így látják a helyzetet az olaszországi magyarok

Észak-Olaszország a koronavírus európai gócpontja, a ma reggeli tájékoztatás szerint 1128 fertőzöttet tartanak számon, 29 halálos áldozat mellett. Lombardiában 47 ezer, Venetóban körülbelül 3500 ember került karantén alá. Jelenleg is Olaszországban tartózkodó magyarokat kérdeztünk a helyzetről.

Egyik, neve elhallgatását kérő alanyunk Milánóban él, a munkahelyén informálták az egészségügy hivatalos közleményéről, emellett megkérték, hogy egy hétig ne hagyja el a tartományt. Úgy tapasztalja, hogy az utcákon egyelőre nincsenek kevesebben, munkába járnak az emberek, náluk például azért nem rendeltek el otthoni munkavégzést, mert technikailag nem lenne mindenki esetében megoldható.

Egy vuhani magyart is sikerült elérnünk, vele készült interjúnk itt olvasható:

Vuhanban 24 órás a kijárási tilalom, de nincs apokaliptikus hangulat - mondja egy jelenleg is ott tartózkodó magyar

Telefonon értük el Keresztes Zoltán zeneszerzőt, aki a koronavírus teljes karantén alá vont gócpontjában, a kínai Vuhanban él. A magyar külügyminisztérium többször is kereste, végül maga döntött úgy, hogy nem utazik haza. Mióta él Vuhanban és milyen apropóból került a városba?

Arra a kérdésre, hogy az ismerősei között mennyire téma a koronavírus, így válaszolt:

Nem létezik más, bárhova mész, ez van. Ez az egészben a legmegterhelőbb, érezni a félelmet, a pánikot. Köhögsz egyet és az emberek összerezdülnek. (…) Munkában elkerülhetetlen nem beszélni róla, de a boltban, a ház aljában random emberek eszmecseréje is erről folyik. Aztán bekapcsolod a tévét és onnan is ez jön.

Benne csak a kutyája miatt van félelem, „nincs ki vigyázzon rá, ha engem és a párom is beviszik” – mondja.

Semmit sem tart kizártnak, de az olasz egészségügyben jobban bízik, mint a magyarban, és szerinte a vírus elér ide is, ezért inkább ott marad.

Zárva az óvodák, iskolák

Onfiani Klaudia közvetlenül Milánó mellett, Pantigliate-ben él. Olyan szempontból közvetlenül is érinti a vírus, hogy van egy ötéves kislánya, és az óvoda minimum egy hétre bezárt, ahogy az iskolák is.

Sokkal kevesebben vannak az utcákon, nincsenek misék, 18 óra után az éttermek, bárok bezárnak

- válaszolja arra, hogy milyen változásokat észlel a mindennapi életben.

Az ismerősi körében abszolút téma a koronavírus, de csak nagyon minimális mértékben tart attól, hogy elkaphatja, mert nem megy sehova. Azt nem tervezi, hogy hazajöjjön Magyarországra.

Inkább ne menjünk oda

Harmadik megszólalónk kérte, hogy csak a monogramját használjuk. K.A. Veneto tartományban él, vannak olyan ismerősei, akik egy évre „betankoltak”, de nem érezhető különösebb pánik.

Háziorvoshoz más probléma miatt szinte lehetetlen bekerülni, de koronavírus-gyanúval egyébként is egy telefonszámot kell hívni, ami elmondása szerint szinte mindig foglalt.

K.A. jár boltba, nem fél, mindenki betartja a „tisztes távolságot”, ha pedig valaki esetleg köhög, vagy tüsszent, egy másodpercen belül eltűnik mindenki a környezetéből.

A boltok kifosztva, a buszok, metrók, vonatok üresek. Iskolák, közintézmények zárva, rendezvények elhalasztva

- summázza a helyzetet.

Magyarországra azt üzente, ha valakinek nem muszáj, akkor inkább ne menjen Olaszországba.

Itt pedig egy virológust kérdeztünk a járványról:

Minden, amit érdemes tudni a koronavírusról

Kemenesi Gábornak, a Pécsi Tudományegyetem virológusának tettünk fel laikus kérdéseket a koronavírussal kapcsolatban. Meglepte az egészségügyi szakembereket a koronavírus megjelenése? Abszolút nem. A WHO 2018 óta tart számon nyolc betegséget, amelyek világméretű kiterjedésre képesek, a lista végén volt egy x nevű korokozó, ami az olyan vírusokat takarta, amelyeket még nem ismerünk, de meg fognak jelenni a jövőben.