Az operatív törzs kedden ismét kamerák elé állt, elsőként pedig az oltási program aktuális helyzetéről beszélt György István államtitkár, az országos oltási munkacsoport vezetője. Közölte, az indiai vírus „már itt van a szomszédban”, s még okozhat meglepetéseket a szakemberek szerint.
Elérkeztük az egyéni felelősség szakaszába
– hangsúlyozta az államtitkár, hozzátéve, az online időpontfoglaló rendszeren keresztül Sinopharm és AstraZeneca vakcinával történő oltásra lehet jelentkezni, azonban hamarosan 200 ezer Szputnyikot is elérhetővé tesznek. Csak azokat oltják be, akik a foglalásról SMS-t kapnak.
333 450 Pfizer vakcina is érkezett, melyek nagyobb része a második körös oltásokhoz szükséges, míg a többit a 16-18 éves korosztály számára teszik félre. Nekik legkésőbb legkésőbb május 7-ig kell regisztrálniuk, ugyanis csak érvényes regisztrációval lehet időpontot foglalni a jövő hét második felére tervezett oltásokra.
A héten érkezik továbbá Moderna vakcina is: ezeket a háziorvosok és az idősotthonok kapják, illetve elkezdik a Janssen egyadagos vakcinájával is az oltást honvédségi oltóbuszok segítségével.
Megkezdődik a Magyarországon élő külföldiek oltásának az előkészítése is: regisztrációjuk keddtől elindult, az oltás részleteiről később adnak tájékoztatást. A külhoni magyarok is regisztrálhatnak az oltásra, melyet csak akkor kezdenek el, ha a magyarországi regisztráltak közül mindenkit beoltottak.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az elmúlt 24 óra adatainak ismertetését követően elmondta, Magyarországon továbbra is a brit mutáns dominál, a számok pedig arra figyelmeztetnek: a járványnak még nincs vége, azonban a harmadik hullám leszálló szakaszában vagyunk.
Kiemelte, a védőoltások nem adnak 100 százalékos védelmet, s felelősséggel tartozunk azokért, akik nem beoltottak, így fontos a védelmi intézkedések betartása.
Beszélt arról is, miszerint a WHO állást foglalt a Sinopharm vakcinájával kapcsolatban: a szakirodalmat összefoglalva hétvégére várják a szervezet ajánlását. Amennyiben a WHO az oltóanyagok listájára felveszi a kínai vakcinát, ez lesz az első keleti oltóanyag, amelynek használatát nemzetközileg támogatják.
Ezt követően az országos tisztifőorvos rendkívüli részletességgel beszámolt arról is, miszerint a védettségi igazolvánnyal rendelkező, fürdőkbe érkező látogatók hogy s miképp használják például a lábmosót vagy a zuhanyzókat.
Külön kérem, hogy a kisgyermekek ne a lábmosóban pancsoljanak, ahogy azt sokszor láthattuk.
A fürdők újranyitásához egyébként különleges ajánlást és szabályozást hoztak létre.
Újságírói kérdésre, miszerint szükség lehet-e egy harmadik oltásra, a tisztifőorvos közölte, mindegyik vakcina veszélyhelyzeti engedélyt kapott, hiszen nem telt el használatuk kezdete óta annyi idő, hogy erről tapasztalattal rendelkeznének. Hangsúlyozta, bármelyik vakcina esetében szükség lehet harmadik adagra, de a járvány szezonálissá is válhat, s évente ismételni kell a védőoltásokat. Ezt ma még nem lehet tudni.