A kormányfő először ismét kifejezte Magyarország részvétét Franciaországnak, majd idézte Francois Hollande francia államfőt, aki szerint ami történt, az háborús tett.
Nemcsak Franciaország és a francia nép áll háborúban. Franciaország az EU tagja, innen nézve Párizsban az EU-t támadták meg, így "ez a mi ügyünk is" - hangsúlyozta a miniszterelnök. Szerinte az Európai Unió vezetőinek itt az ideje, hogy felébredjenek.
Orbán emlékeztetett rá, hogy Magyarország korábban "megkapta a magáét" azért, mert lezárta a határait.
Mi az emberségesebb?- tette fel a kérdést a kormányfő. Lezárni a határt a menekültáradat előtt vagy az ártatlan európai polgárok életét kockáztatni – ismertette a két lehetséges választ.
Orbán szerint az Európai Unió csak sodródik, béna és gyenge. Hozzátette:
ideológiák hálójában vergődik ahelyett, hogy a józan ész szerint cselekedne.
A miniszterelnök ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy három súlyos veszélyt is magában hordoz a népvándorlás, amelyek miatt meg kell állítani azt. Azt mondta:
a tömegek beáramlása Európában növeli a terrorveszélyt, de a bűnözés veszélyét is, még ha ez utóbbiról politikailag nem korrekt beszélni.
Harmadik érvként azt mondta:
a más földrészekről ide érkező tömegek veszélyt jelentenek a kultúránkra, az életformánkra, a szokásainkra, a hagyományainkra.
Orbán a kötelező betelepítési kvóta kapcsán megjegyezte: az szétterítené a terrorizmust Európában, éles ellentétben állnak az európai szellemmel.
A miniszterelnök azt is kifejtette:
"négy parancsolat" alapján újra kell gondolni az európai politikát: meg kell védeni az EU külső határait, a kultúránkat, a gazdasági érdekeinket, és meg kell adni a jogot az embereknek, hogy befolyásolhassák az európai döntéseket.