"Európa szívében lovakkal és kutyákkal rontottak honfitársainkra, minisztereink nem tarthattak beszédet"
– nehezményezte.
A török elnöki rendszer bevezetéséről döntő április 16-i referendum miatt az utóbbi időben Ankara éles konfliktusba került számos európai uniós tagállammal, majd Erdogan népszavazási kampányának kiemelt pontja lett az érintett országok bírálata.
A török államfő gyakran kritizálta élesen, s nevezte rendszeresen nácinak vagy fasisztának Európát, miután a közelmúltban Berlin és Hága visszautasította, hogy török miniszterek a török alkotmánymódosítás mellett kampányoljanak a Németországban és Hollandiában élő törökök körében.
Március közepén a rotterdami török konzulátusnál kisebb csetepaté is volt. A tüntetők üvegekkel és kövekkel hajigálták a rendőröket. A tiltakozó csoportot vízágyúval sikerült feloszlatni, legalább heten megsérültek, tizenkét embert pedig őrizetbe vettek.
A nyugati országok a "náci" és a "fasiszta" szavak használata miatt határozottan tiltakoztak Ankaránál. Angela Merkel német kancellár arra kérte a török elnököt, hogy tartózkodjon a második világháborút idéző kifejezésektől.