Több régiós országhoz hasonlóan Magyarország is megsínyli Kijev döntését, melynek értelmében Európa nem kaphat orosz földgázt országukon keresztül. Az Index azt írja, az ukrán energiaügyi miniszter a múlt hét folyamán már harmadjára rögzítette, hogy országa a jövő év végét követően nem hajlandó orosz földgázt szállítani a kontinentális Európa irányába.
„Minden feltétel adott, hogy Európa orosz gáz nélkül boldoguljon, ezért már biztos: Ukrajna nem tárgyal Moszkvával a jövő év végén lejáró orosz–ukrán gáztranzitszerződés megújításáról” – tette egyértelművé a napokban German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter. Ennek nyomán pedig
világossá vált, hogy az ukrán vezetés hajlandó lemondani a tranzitdíjbevételeiről.
Ukrajna döntése a magyar mellett a szlovák, cseh és osztrák piacot is nehéz helyzetbe hozza, mivel jelenleg naponta 42 millió köbméter földgáz érkezik a háború sújtotta országot érintő útvonalakon.
Hazánk a 4,5 milliárd köbmétert kitevő orosz gázbeszerzését főként a Török Áramlaton keresztül lehet majd csak leszállítani a későbbiekben. Ezáltal annak jelentősége kritikus infrastruktúraként várhatóan még jobban felértékelődik majd.
Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője, Pletser Tamás az Indexnek arról beszélt, a piac már egyértelműen arra készül, hogy 2024 után nem lesz orosz–ukrán hosszú távú gázszállítási szerződés. A szakértő ugyanakkor azt feltételezi, hogy mind az ukránoknak, mind az oroszoknak érdeke, hogy valahogyan megállapodjanak a felek, amennyiben az ellenséges viszony ellenére maradt még köztük érintkezési pont.
Mindenesetre a lap szerint az új felállás az energiaügyben azt is eredményezi, hogy egy újabb területen lett kitettsége Kelet-Európának Törökország felé.
(Címlapkép: Unsplash)