Ellentételezés nélkül a Fővárosi Önkormányzattól állami tulajdonba vennék augusztustól a budapesti Podmaniczky, Vörösmarty és Széchenyi tereket egy készülő törvényjavaslat szerint. A HVG úgy tudja, ezután mindhármat megkapná a fideszes vezetésű V. kerület, méghozzá Rogán Antal volt polgármester tárcájának javaslatára.
Az „einstand” azonban jogsértő lehet, mivel a Pénzügyminisztérium szerint „alkotmányossági aggályok merülhetnek fel”.
- Podmaniczky Frigyes tér: Az Arany János utcai metrómegálló fölötti tér a Bajcsy-Zsilinszky út mentén.
- Vörösmarty tér: A Váci utca végállomása a Deák Ferenc utca és a Vigadó utca között, a város egyik leghíresebb tere, a karácsonyi vásár hagyományos, fő helyszíne, egyúttal a kisföldalatti végállomása.
- Széchenyi István tér: A Széchenyi István tér az V. kerületben, a Lánchíd pesti lábánál fekszik, a Duna-parti világörökségi helyszín része. Itt található a Magyar Tudományos Akadémia épülete, a Gresham-palota, valamint a Belügyminisztérium is.
A tervezett, a 2013-as „lex Margitsziget” törvényhez hasonló - amely a XIII. kerülettől az akkor Tarlós vezette fővároshoz “csatolta” a területet - jogi megoldás a hvg.hu információi szerint egy,
Az államosítás szükségességét a tervezet többféleképpen indokolja: új közösségi terek megteremtetése, a régiek fejlesztése, zöldfelület-fejlesztés, valamint „a belvárosi lakosság életminőségének javítása”.
A lap szerint az indokok között szerepel az is, hogy a majdani vagyonkezelő V. kerület egységes közterület használati rendszert működtetne az ingatlanokon. Ez azért fontos, mert a javaslat lényegi eleme, hogy
Ha a 2023-as költségvetéssel együtt a tervek szerint július közepéig a parlament nyári, rendkívüli ülésén elfogadják ezt a büdzséhez kapcsolódó salátatörvényt is, akkor a Fővárosi Önkormányzat lemondhat a három patinás térről.
Ráadásul ingyen, ellentételezés nélkül. Pontosabban a javaslat az “ellentételezést” letudja annyival, hogy a tulajdonjog elvesztésével a főváros mentesül a fenntartási – takarítási, felújítási – költségektől, így még jól is jár – a kieső bevétel ellentételezése fel sem merül.
Az államosítás jogi aggályaira a hvg.hu információi szerint a javaslatot formailag jegyző Pénzügyminisztérium is felhívta a kormány-előterjesztésben a figyelmet, mondván:
A tervezett intézkedés, ha elfogadják, jól illik majd az Orbán-kormány az ellenzéki vezetésű fővárost hátrányosan érintő lépéseinek a sorába, a hatás- és jogkörelvonások, a forrás- és bevételcsökkentési intézkedések körébe.