Ahogy az várható volt, sem Fidesz, sem pedig a KDNP frakciója nem tartotta a klímaváltozás kérdését olyan fontosnak, hogy akár egyetlen politikusukat is beküldje az Országgyűlésbe így szerda délelőtt. De még az Orbán-kormány sem érezte úgy, hogy az ellenzéki pártok orra alá dörgölje a miniszterelnök meglátását, miszerint a környezetvédelem egy baloldali issue.
A Jobbik alelnöke üzent a klímaügyi parlamenti ülést bojkottáló kormánypártiaknak
Z. Kárpát Dánielt kérdeztük arról a furcsa véletlenről, hogy ugyanazon a napon lett hivatalos, lesz rendkívüli parlamenti vitanap a klímaváltozásról, mint amikor Nagy István agrárminiszter kijelentette: rémisztő a klímaváltozás. A Jobbik alelnöke hangsúlyozta, hogy a tárcavezetőt tartja az egyik legfelkészültebb politikusnak, nemcsak a kormányon, hanem az egész parlamenten belül.
Mivel nem volt határozatképes a Ház, nem volt lehetőség arra, hogy a képviselők tárgyaljanak az LMP által beterjesztette javaslatról,
{"preview_thumbnail":"/sites/default/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/0DMdwad3ERU.jpg?itok=nDsiA6zo","video_url":"https://youtu.be/0DMdwad3ERU ","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}
Maradtak a napirend előtti felszólalások
A sort Jakab Péter (Jobbik) nyitotta;
- értetlenkedett a frakcióvezető, hozzátéve: Kósa Lajos megnyilvánulásai mutatják meg, hogy viszonyul a kormány a klímapolitizáláshoz (emlékezetes, Kósa Lajos volt az, aki az amazóniai pusztítást egy bozóttűznek értékelte).
A jobbikos politikus kijelentette, aki ilyeneket mond, annak a fejében az értelem szikrája sem lángol - teljes a sötétség. Jakab Péter felvetette, van-e értelme olyanokkal vitatkozni, akik szerint, aki a klímaváltozás ellen küzd, az a rezsicsökkentés ellen küzd. A bozótharcos főnöke szerint azért nem támogatható a klímaegyezmény, mert veszélyezteti a rezsicsökkentést - utalt Jakab Péter Orbán Viktor kijelentéseire.
A politikus szerint három dologra kell figyelni:
- Ha így folytatódik a természet felélése 2050-ben nem az lesz a kérdés, hogy mennyi a számla, hanem az, hogy túléljük-e egyáltalán a klímaváltozást.
- Magyarországot nem elszigetelni kell, hanem leszigetelni, már ha tényleg fontos a rezsicsökkentés.
- A rezsicsökkentést nem klímavédelem veszélyezteti, hanem az, hogy a Fidesz bevásárolja magát a hazai energiaszektorba.
Emlékeztetett, hogy 40 százalékkal olcsóbban kaphatná a a magyar lakosság a földgázt, ha a piaci árak lennének érvényben.
{"preview_thumbnail":"/sites/default/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/3MLLCf4ynVc.jpg?itok=N0w9wFxB","video_url":"https://www.youtube.com/watch?v=3MLLCf4ynVc&feature=youtu.be","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}
Jakab Péter beszélt arról is, hogy "a vita a fejlődés motorja", de erre nem képesek a kormánypártok, "a Fidesz egy fejlődéstani zsákutca".
- üzent a Jobbik-frakcióvezetője.
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője-elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a klímaváltozás a Fidesz szerint nem létezik. Felidézte, ahogy Mészáros Lőrinc a Mátrai Erőmű felvásárlásával terjeszkedik az energiaszektorban, és azt is, hogy Áder János nem szólalt fel Amazónia kapcsán.
Lehet, hogy a Fideszt most nem tudtuk bekényszeríteni a parlamentbe, viszont tudunk cselekedni, október 13-án fel kell törni a településeken a fideszes hegemóniát, ugyanis az önkormányzatok is képesek tenni a klímaváltozás ellen, energiahatékonysági beruházásokkal, közlekedés-szabályozással - magyarázta a politikus.
Aki felelősséget érez a környezetvédelem iránt, az adjon lehetőséget arra, hogy cselekedhessünk a "szabad városokban" - fogalmazott a szocialista képviselő.
Szabó Tímea (Párbeszéd) arra a felmérésre hívta fel a figyelmet, miszerint a magyar lakosság 96 százaléka aggódik a klímaváltozás miatt. Hozzátéve, ha minden így folytatódik, olyan világban fognak élni a gyermekeink, ahol háborúzni kell a vízért, viszont a kormányoldalon magasról tesznek az egyik legégetőbb problémára, a klímaváltozásra.
Felhozta, hogy nemsokára iszonyú meleg lesz Budapesten, miközben már most szenvednek a betegek a klíma nélküli kórházakban. De az OMSZ jelentése szerint az ország 40 százalékán kell felkészülni tartósan a 38-40 Celsius fokra nyaranta.
- fogalmazott Szabó Tímea.
Schmuck Erzsébet (LMP) közölte, abban reménykedett, hogy megjelenik az ülésen Orbán Viktor, mert megértette a legnagyobb civilizációs kihívást, és felelősséget vállal az éghajlatváltozás következményeinek csökkentésére, és
"nem arra vár, markát tartva, hogy az EU megoldja ezt a problémát"
- tette hozzá.
Szerinte Orbán Viktornak ki kell mondania, hogy hibát követett el, amikor két alkalommal is nemet mondott az EU közös klímacéljaira, és a magyar emberek helyett inkább a német autóipart, és a lengyel szénipart képviselte.
Megismételte korábbi álláspontját: egy klímaügyekért felelős minisztériumra van szükség. Ehelyett viszont egy betonba öntött klímaszkeptikus kormányunk van, amely vak, és az éghajlatváltozást kommunista trükknek tartja - magyarázta.
Schmuck Erzsébet elvárja a kormánytól, hogy komoly vállalásokkal menjen a New York-i klímacsúcsra Áder János.
A DK elnöke is felszólalt, a korábbi miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc most arról beszélt, hogy bár arról megoszlanak az álláspontok, hogy van-e Mindenható Isten, de mindenható kormány az biztosan nincs, és aki ezt állítja magáról, az inkább "semmirekellő".
A politikus úgy látja, hogy az Orbán-kormánytól azért nem várható el a cselekvés klímaügyekben, mert azt nem lehet megoldani nemzetállami szinten: el kellene hagynia saját politikai, ideológiai területét, és erre nem hajlandó - fogalmazott.
Nem mindenható a kormány, sem globálisan, sem lokálisan - magyarázta Gyurcsány Ferenc.
Az ülésnap berekesztését követően összellenzéki sajtótájékoztatóra is sor került
Ezen Schmuck Erzsébet ismételten arra szólította fel a kormányzatot, szeptember 23-án tegyen eleget az ENSZ főtitkárának, és Áder János államfő komoly vállalásokkal érkezzen a New York-i csúcsra. Szabó Tímea az október 13-ai önkormányzati választások fontosságára hívta fel a figyelmet.
A jobbikos Nunkovics Tibor ugyanakkor nem nevezte meglepőnek, hogy a Fidesz-KDNP nem képviseltette magát a vitanapon, szerinte a kormánypártok megpróbálják elbagatelizálni a klímaváltozás kérdését. Emlékeztetett, hogy a magyar málna is gyakorlatilag eltűnt szélsőséges időjárás következtében.
Az MSZP-s Gurmai Zita arról beszélt, hogy Magyarország élelmiszer-biztonsága forog kockán, illetve amit mond a kormány, és csatolt részei a klímaváltozásról (pl.: Bayer Zsolt - a szerk.), az szégyen. Arató Gergely (DK) "jövőgyilkosnak" nevezte azokat a kormánypárti politikusokat, akik nem jöttek el, Bősz Anett (Liberálisok, független) szerint a Fidesz most is az emberiesség ellen cselekedett.
Szél Bernadett (független) botrányosnak nevezte, hogy nem jöttek el a kormánypárti politikusok az ülésre, egyben arra szólította fel Orbán Viktort, hogy hívjon akkor ő össze egy ilyen témája parlamenti napot.
A politikus azon felháborodásának is hangot adott, hogy nem tudja, mit fog képviselni Áder János New Yort-ban, ugyanis arról még nem beszélt a kormányzat.
A kormány nem tud mit kezdeni az elszabadult zöldségárakkal, meglepte őket a klímaváltozás
Jakab Péter, a Jobbik frakcióvezetője írásbeli kérdéssel fordult Nagy István agrárminiszterhez, ugyanis a tárcavezető korábbi vágyálma nem vált valósággá, az idényáras zöldségfélék áremelkedése nem rövidtávon nehezíti az életünket. Jellemző egyébként, hogy még a 23 százalékos drágulás mellett is úgy tartotta a kormányzat, hogy éves szinten nem lesz jelentős áremelkedés, és nem számítanak a fogyasztói kiadások nagymértékű emelkedésére sem.