A Tarlós István főpolgármester által pénteken bejelentett bérmegállapodás értelmében összességében 15 százalékkal nőnek a fizetések.
Minimum 10 százalékos emelésben mindenki részesül, a fennmaradó 5 százalékot pedig a bérfeszültség, a hiányszakmák problémájának kezelésére fordítják - mondta Gulyás Attila.
A legnagyobb bérfeszültség a BKV járművezetői, illetve egyes fizikai munkakörökben dolgozó szakmunkásainál alakult ki. Az országban hasonló munkakörökben 30 vagy akár 50 százalékkal magasabb bérek is előfordulnak. A fővárosban jelenleg mintegy 400 járművezetői állás betöltetlen - fejtette ki a szakember.
A földfelszíni járművek vezetői 1300 forintos, a földalattiak 1444 forintos órabért fognak kapni, a mérnökök közül a főiskolai végzettségűek 320, az egyetemi diplomával rendelkezők 350 ezer forintos havi fizetésekre számíthatnak. A legalább 28 ezer forintos emelést pedig a kisebb keresetűek is megkapják, attól függetlenül, hogy ez hány százaléka a jelenlegi bérüknek - mondta szakszervezet elnöke.
Az idei évre szóló bérmegállapodás költsége mintegy hétmilliárd forint, amelyet a BKV saját forrásból, a főváros segítsége nélkül nem tudna kigazdálkodni - tette hozzá.
A szakszervezeti vezető szerint néhány hónap múlva már érzékelhető eredményei lehetnek az egyéb munkakörülményekkel, például a pihenőidővel, vállalati étkeztetéssel, üdültetéssel kapcsolatos tárgyalásoknak is.
Ha tökösek a szakszervezetek, még az Orbán-kormány is kénytelen meghátrálni
Több mint valószínű, hogy megszületik a megállapodás a BKV és a szakszervezeti tömörülések között a munkavállalók bérének emeléséről, ezzel pedig elhárul a sztrájk veszélye. Azt pedig már mindenki tudja, hogy az Orbán-kormány kénytelen volt kihátrálni a német nagyipar által tollba mondott rabszolgatörvény mögül is.