A Diákvárosért és a tervezett kínai Fudan egyetem ellen szervezett tüntetést a Szikra Mozgalom. A Jámbor András nevével fémjelzett szervezet tüntetésére védettségi igazolvány és személyi igazolvány felmutatásával és ellenőrzésével lehetett belépni, míg az ezekkel nem rendelkezők 500 főig egy elkülönített részen gyülekezhettek.
A Kodály köröndről a Kossuth térre vonuló több ezres tömeghez kívülről nem lehetett csatlakozni, csupán a védettségi igazolvány nélküli csoport volt „nyitott”.
A Mérce közvetítése szerint a molinókon ilyen feliratok voltak olvashatók:
Nem leszünk gyarmat!
Magyar pénzből magyar egyetem!
Simicska megmondta!
Tényleg bérből és fizetésből élők.
Szerezzük vissza a jövőnket!
Az ügy előzményeit a Direkt36 oknyomozó portál derítette fel, erről itt írtunk:
„Nemzeti" kormányunk kínai hitelből, kínai céggel, kínai vendégmunkásokkal építteti a kínai egyetemet
Az eredetileg magyar diákvárosnak tervezett helyen kapna helyet a kínai Fudan Egyetem budapesti campusa. Az intézményt a világ legnagyobb építőipari cégével, a Kínai Állami Építőmérnöki Vállalattal (CSCEC) építtetné meg Magyarország, a beruházási ajánlatuk szerint 338 milliárd forintba kerülne, azaz 650 ezer forintos négyzetméteráron vállalnák összesen 520 ezer négyzetméter megépítését, amihez Magyarország a hírhedt Budapest-Belgrád vasút konstrukciójához hasonló gigahitelt venne fel.
A Fudan Diákváros terhére történő terjeszkedéséről pedig itt olvashatnak:
Népszava: az új diákvárosban kaphat helyet a Fudan Egyetem budapesti campusa
A főváros déli városkapujában, a Nagyvásártelep közelében kaphat helyet a Fudan Egyetem budapesti campusa, tudta meg a Népszava. A lap azt írja, az új Atlétikai Centrummal átellenben, a Kvassay-híd másik oldalán épülhet fel a kínai Fudan Egyetem első európai campusa, az azonban egyelőre még nem tisztázott, hogy az egykori Nagyvásártelep, a Kvassay Jenő út, illetve a Ráckevei Duna-ág határolta telekegyüttesből mely ingatlant, vagy ingatlanokat kapja meg a kínai egyetem a fejlesztéshez.
Politikai hisztériakeltésnek nevezte a kínai Fudan Egyetem elleni szombati tüntetést az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára, szerinte alaptalan pletykák és sajtóinformációk miatt tiltakoznak a szervezők. Schanda Tamás budapesti sajtótájékoztatóján közölte: a tiltakozásnak azért nincs értelme, mert még csak a tervezésnél tart a folyamat.
Sem a költségekről, sem a megvalósításról nincs döntés, csak 2022 második felében várható, elfogadott tervek birtokában – tette hozzá az államtitkár az MTI tudósítása szerint.
Az ellenzék a napokban konzultációt indított a tervezett gigaberuházás ellen, amiről itt írtunk:
Megkezdődött az ellenzék konzultációja a budapesti Fudan Egyetemről
Eddig is már sokan álltak meg a standunknál, tehát azt gondolom, fontos téma ez az embereknek - mondta az Alfahírnek Keresztesy Gergő, a Jobbik IT elnöke, aki az Oktogon egyik sarkán várta az érdeklődőket nemcsak a kínai Fudam Egyetem kapcsán, hanem minden olyan általános témával, amely a fővárosiakat is érdekli.
A részvevők valóban sokan voltak, az MTI által közzétett fotó alapján valóban több ezer résztvevőről lehetett beszélni.
Jámbor András, a tüntetés fő szervezője, aki a Szikra Mozgalom színeiben Józsefvárosban indul az ellenzéki előválasztáson, azt mondta, meg kell akadályozni, hogy magyar adófizetői pénzből olyan egyetemet hozzanak ide, amelyre magyar diák valószínűleg sosem fog bekerülni. Kritizálta, hogy a kormányzati tervek ígért kollégiumi helyek és bérlakások csökkenését jelentik.
Felidézte több kilakoltatás megrázó élményét is, mikor
Igazságtalannak nevezte, hogy a kínai elitegyetemre felvett hitelt „még unokáink is fizetni fogják”, és eközben lakhatási válság sújtja az társadalmat. Megígérte, a Diákvárosért akár oda is láncolják magukat vagy sátortábort vernek ott.
Az lesz a siker, ha a magyar dolgozókat, a jövőjüket tudjuk biztosítani – mondta, ezzel ellentétbe állítva a Fidesz-közeli vállalkozók milliárdos osztalékait. Úgy vélte, azzal lehet elkezdeni visszaszerezni a jövőnket, ha leváltják a jelenlegi kormányt.
Bereczki Áron a hallgatók részéről arra mutatott rá, az elit egyetem számukra nem lehetőség, viszont az országban lakhatási válság tombol. Aláhúzta, a koronavírus-járvány elsőként a tanulás mellett munkát vállaló diákokat sújtotta.
A Diákváros a miénk! A szabad lakhatás a miénk!
– fogalmazott.
Gede Márton és Őze Sándor, a lakhatási szervezetek aktivistái arra mutattak rá, a kollégiumok és bérlakások a kereslet növelésével az árakat le lehetne törni, így csökkentve a magas albérleti árakat. A legrászorulóbbaknak pedig a kormány segítsége sem jár – húzták alá. A felszólalók egy szociális bérlakásprogramot szeretnének a legalacsonyabb keresetűeknek.
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere az üzleti konstrukciót ismertetve azt mondta, ez egy közpénzből létrehozott magánvállalkozás, mert az államnak nincs többsége benne, így nem vonatkoznak rá a közbeszerzési szabályok. Rámutatott, eredetileg 340 milliárdra tervezték a beruházást, ami már 540 milliárdra rúg, vagyis „Palkovicsék már 200 milliárdos alkotmányos költséggel számolnak”. A Fidesz-szavazókhoz és nem kecsi malíciával a „KDNP-tömegbázishoz” szólva emlékeztetett, nem olyan rég Balog Zoltán korábbi miniszter még tibeti zászlót lengetett, Orbán Viktor pedig a hitelfelvételek és az államadósság ellen harcolt, és „Nem leszünk gyarmat!” feliratú molinó mögött vonult.
A főnököt valójában csak a pénz és a hatalom érdeki, amiért simán eladja a lelkét az ördögnek
– mondta Baranyi.
Emlékeztetett, a Diákváros mellett állnak, amely a vidékről érkező tanulóknak épülne, és „nem azoknak, akik képesek hárommilliós tandíjat fizetni”.
Kína még a saját trójai falovát is a mi pénzünkből építi meg, mert a magyar kormány még ebben is partner
– emelte ki a kerületvezető, majd a Fudan-konzultáción való részvételre buzdított, hozzátéve:
Üzenjünk Pekingnek úgy, hogy azt Felcsúton is meghallják!
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere beszédében a 32 évvel ezelőtti Tienanmen téri vérengzésre emlékezett, és felidézte, akkor a Fidesz tiltakozott a kínai állam lépése ellen. párhuzamba állította az akkor tiltakozókat a most tiltakozókkal, mondván: testükkel állította meg az elnyomó hadsereg tankjait.
Leszögezte, nem a kínai emberek és Kína ellen tüntetnek. Ami ellen tüntetnek, az az adófizetők pénzéből felépítendő elitegyetem, és ami mellett tüntetnek, az a Diákváros.
– mondta.
Közölte, egyik képviselőjük felhívta a CÖF-öt, hogy megvan-e még a Békemenet „Nem leszünk gyarmat!” feliratú molinója. Nem volt meg – mondta.
Úgy vélte, „pusztító, káros és visszataszító” az a hatalom, melynek nincs erkölcsi tartása, mely a magánérdeket szolgálja a közérdek helyett.
Felidézte, mi lett azokból a fideszes kamaszokból, akik korábban kiálltak a kínai erőszak ellen, akik „még Oxfordba is eljutottak a tudjuk, kinek a támogatásával” – utalt Orbán Viktor Soros-ösztöndíjára Karácsony.
A fideszesekhez szólva azt mondta, „nincs másik hazánk, csak ez az egy”, de Fudan-ügyben „tényleg ezt akartátok?” Azt vállalta, nem az a célja, hogy az egyik oldal legyőzze a másikat, hanem hogy a kiváltságosokat leváltsák a „kilencvenkilenc százalék”, ha úgy tetszik, a Fidesz-szavazók érdekeiért is. Úgy vélte, a kormány gyengébb, mint amilyennek látszik,
mert aki erőszakos, az soha nem lehet erős.
Ő is biztatott a Fudan-konzultáción, valamint az ellenzéki előválasztáson történő részvételre, az előválasztási győztes támogatására, a 2022-es választási szavazatszámlásban való részvételre, valamint az országgyűlési választáson való szavazásra is.