Másfél hónap alatt 50 halálos áldozatot szedett a sárgaláz Angolában

Adelaide de Carvalho nemzeti egészségügyi igazgató tájékoztatása szerint az első megbetegedéseket a főváros, Luanda keleti peremén található Vianából jelentették, ahol 92 esetet jegyeztek fel, s ezekből 29 halálos kimenetelű volt.

A főváros térségében időközben megkezdték az oltási kampányt, amelynek keretében a tervbe vett 1,6 millióból már 451 ezer embernek nyújtottak védettséget a betegséggel szemben.

Szakértők szerint a betegség terjedéséhez hozzájárult az egészségügyi ellátás és a hulladékszállítás forráshiány miatti akadozása, amelynek következtében szeméthegyek halmozódtak fel a szegényebb külvárosi részeken, így Vianában is. Ez pedig elősegítette a sárgaláz kórokozóját hordozó szúnyogok szaporodását.

Az afrikai és amerikai kontinens trópusi régióit érintő betegség ellen nem létezik hatékony terápia, de a kór védőoltással, illetve annak hiányában a szúnyogcsípéstől való védekezéssel megelőzhető. Az egykori portugál gyarmat azokhoz az afrikai országokhoz tartozik, ahol ajánlott a sárgaláz elleni védőoltás. Angolában 1986 óta nem volt sárgalázjárvány.

A közel 20 millió lakosú dél-afrikai országban az utóbbi időben a sárgalázas betegek mellett a maláriások, kolerások és krónikus hasmenéssel küzdők száma is megugrott.

A sárgaláz tünetei közé tartozik az erős fejfájás, émelygés, hányás és fáradtság. A betegséget okozó vírust ugyanaz a rovar - az egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) - hordozza, amelyik a zikaláz kórokozóját is.