Az államilag finanszírozott egészségügyben jelenleg 47 071 beteg várakozik valamilyen műtéti beavatkozásra – írja az Economx Pálosi Mihály, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főosztályvezetőjére hivatkozva, aki a Magyar Kórházszövetség konferenciáján adott elő.
Mint kiderült, tavaly április végén a NEAK adatai szerint 40 ezer ember volt ezeken a várólistákon,
vagyis egy év alatt hétezerrel nőtt azoknak a száma Magyarországon, akik valamilyen tervezett műtétre várnak.
Pálosi hangsúlyozta, azért fontos a várólisták ügye, mert az egészségügy megítélésében a várólista kérdése az első három legfontosabb téma között szerepel, az idei költségvetésben is 5,2 milliárd forint áll rendelkezésre várólistacsökkentésre - írja a lap.
Ha a betegek előbb sorra akarnak kerülni, akkor utazzanak 50 kilométert
A NEAK főosztályvezetője elmondta, eddig 70 milliárd forintot költöttek olyan műtétekre, azokra az elektív (terezett) műtétekre, ahol nagyon sokan várakoznak.
Pálosi megjegyezte, ha a betegek bevállalnák a hosszabb – adott esetben 50 kilométeres – utazásokat, akkor sokkal hamarabb is sorra kerülhetnének.
Hozzátette:
A műtétek számának csökkenését a humán erőforrás – és főleg a műtéteket végző orvosok – hiánya és az anyagi nehézségek okozzák.
Az Economx cikke szerint a várólista élén a következő műtétek szerepelnek:
🔴térdprotézis (15,1 ezer beteg)
🔴szürkehályog-műtét (13,7 ezer beteg)
🔴csípőprotézis (8,7 ezer beteg).
A főosztályvezető arról is beszélt, hogy
a térdprotézisnél másfél év az átlagos várakozási idő, a szürkehályognál néhány hónap.
(Címlapkép: Gerincideg-sebészeti műtétet végeznek az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) egyik új műtőhelyiségében az OMIII Laky Adolf utcai épületében 2023. február 28-án. MTI/Lakatos Péter)