Különös történelmi kalandozásba kezdett Orbán Viktor a héten - közeledve az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanhatodik évfordulójához. A látható terv az, hogy egy olyan párhuzamot találjon a jelenlegi magyar (orosz)politika és az ukránok honvédő háborúja között, amelyben Magyarország (vö.: Orbán-kormány) lesz az áldozat.
Ehhez viszont arra van szükség első lépésként, hogy a 2022-es orosz, valamint az 1956-os szovjet hadsereg közé egyenlőségjelet tegyen. Erre 1956-ot találta jó alkalomnak a kommunikációs kormányzat.
A mai, pénteki rádióinterjújában ilyeneket is mondott Orbán Viktor: "Mi egy szabadságharcos nemzet vagyunk, akik a Szovjetunió megszálló csapataival szemben egy háborút vállaltunk '56-ban". Majd azt fejtegette, hogy egy ilyen harcos szabadságharcos nép miért a béke oldalán van.
Orbán Viktor: Magyarországnak nem kell elmagyarázni, hogy milyen lehet most harcolni az oroszok ellen
„Ha belegondolunk, akkor 1956-ban mi nem azért harcoltunk, mert azt gondoltuk, hogy le fogjuk győzni a Szovjetuniót. Azért vállaltunk egy forradalmat és szabadságharcot, hogy kikényszerítsük a tűzszünetet meg a béketárgyalást...
Erre a felvetésre Orbán Viktor szerint az a válasz, hogy Magyarországnak nem kell elmagyarázni, "milyen a keletről jövő szovjet hadsereghez kötődő brutalitás és milyen lehet harcolni most az oroszok ellen, mert az ember kimegy - most jön mindjárt október 23. -, a 301-es parcellába, akkor tudja, hogy az milyen" - magyarázta a Kossuth rádióban.
Majd leszögezte:
"Még azt is mondhatjuk talán, hogy a mi Zelenszkijünket, az akkori magyar miniszterelnököt később kivégezték."
Hogy ki volt az akkori miniszterelnökünk, arra nevesítve nem tért ki Orbán Viktor.
De ugyanígy tett Berlinben is, amikor először hozta össze az 1956-os forradalmat és a 2022-es orosz-ukrán háborút: "A mi Zelenszkijünket felakasztották az ötvenhatos forradalom után".
Annak van egy elfogadható magyarázata, hogy Nagy Imre hátrébb szorul a jobboldali történelmi megközelítésben, viszont így meg ilyen méltatlan, izzadtságszagú próbálkozásokkal lehet újra az oroszok áldozataként bemutatni "az akkori magyar miniszterelnököt".