Ha a helyzet nem javul, az Orbán-kormány az áprilisi választások idején rosszabb állapotban fogja átadni a nemzetgazdaságot a következő ciklusnak, mint amiben átvette 12 évvel ezelőtt – mondta Róna Péter közgazdász az N1TV-nek adott interjújában.
Az Exkluzív című műsorban Róna arról beszélt, a gazdaság eladósodása rohamosan nő, a nemzetgazdaság eladósodása az év végére el fogja érni a GDP 90 százalékát, a vállalati eladósodás már az év közepére 14 százalékkal növekedett, a háztartások tartozásai 10 százalék körül emelkedtek, a költségvetési deficithez pedig az elmúlt három hónapban csatlakozott egy folyó fizetési mérlegdeficit – magyarázta.
Ennek tetejébe jön egy nagyon ijesztő mértékű infláció, ami az elmúlt hónapokban elszabadult
– emelte ki.
Róna Péter úgy látja, az Orbán-kormány három éven keresztül hitelekkel fűtötte a gazdasági növekedést, így az eredményeket is ezekkel a hitelekkel teremtette elő. Ezzel nem is lenne gond - tette hozzá -, ha a hitelből előteremtett termelőképesség és kapacitás többet hozna, mint amennyibe a hitel kerül - de sajnos ennek a közgazdász szerint az ellenkezőjét láthatjuk.
„Minden egyes forint gazdasági növekedés 118 forint hitelnövekedést vonz maga után” – jelentette ki, és bár ennek egy része leírható a járvánnyal, de még akkor is jelentős hitelnövekedésről van szó.
„Bekerültünk egy eladósodási spirálba”
- mondta, majd megjegyezte, az elmúlt három év cselekvése a Gyurcsány-kormány gazdaságpolitikájához hasonlítható.
Róna Péter arról is beszélt, hogy a hazai munkabérek 75 százaléka van az európai szegénységi küszöb alatt: