Az elmúlt időszakban nagy számban érkeztek ázsiai vendégmunkásoka hazánkba, és a hatóságok, bár a törvényi felhatalmazásuk megvan rá, semmilyen biztonsági ellenőrzést nem végeznek – kezdte interpellációját Sas Zoltán, a Jobbik-Konzervatívok biztonságpolitikai és rendvédelmi szakpolitikusa.
Nem folyik például olyan ellenőrzés sem, melynek célja, kiszűrni, hogy a Magyarországra érkező idegenek között van-e olyan, aki hazájában vagy bárhol máshol terror szervezettel állt kapcsolatban, terrorszervezet tevékenységében vett részt vagy irányította.
Hozzátette: a Magyarországra érkező ázsiai vendégmunkások toborzását végző cégek azt sem kérdezik meg tőlük, hogy egyáltalán voltak-e büntetve. Ha pedig igen, akkor milyen okból, illetve letöltötték-e a büntetésüket. Ezek nagyon fontos kérdések, amiket jó lenne tisztázni – hangsúlyozta az ellenzéki képviselő. A munkaközvetítő cégeknek a jelentkezők felé számtalan kérdése van, például a szakképesítésükkel vagy a nyelvtudásukkal kapcsolatban. Rámutatott: indokolt lenne, hogy nyilatkoztassák őket a büntetlen előéletükre vonatkozóan is.
A jobbikos politikus elismerte, hogy ezeket a nyilatkozatokat Magyarországon szinte lehetetlen lenne ellenőrizni, de legalább odáig eljuthatnánk, hogy ezeknek valamilyen következménye legyen, különösen, ha nem tartják őket.
Meggyőződésem, hogy a jelenlegi gyakorlat különösen nagy kockázatot jelent, mivel a vendégmunkások a jövőben sem elkülönítve fogják végezni a munkájukat, nem elzárt táborokban fognak lakni, hanem a magyar társadalomban fognak élni.
Az ő mozgásuk és tevékenységük semmilyen korlátozás alá nem fog esni – magyarázta Sas.
Nem azt állítom, hogy az ázsiai vendégmunkások között bűnözők vagy terroristák lennének, hanem azt hiányolom, hogy a fideszes kormány nem ellenőrzi ezt. Ez komoly veszélynek teheti ki a magyar társadalmat és Magyarországot.
Rámutatott: az, hogy a Magyarországra érkező ázsiai vendégmunkások biometrikus igazolványt kapnak – leveszik az ujjlenyomatukat, lefotózzák őket –, és így bekerülnek a magyar nyilvántartásokba, nem azt jelenti, hogy az előéletükkel kapcsolatban bármilyen információkkal fogunk rendelkezni, csak a későbbi azonosításukat könnyíti meg.
Kizárólag abban az esetben állítják meg őket a magyar határon, ha nemzetközi elfogatóparancs van velük szemben hatályban – tette hozzá a jobbikos országyűlési képviselő, aki azt szerette volna megtudni a kormánytól kívánnak-e bármilyen biztonsági ellenőrzést bevezetni, hogy kiszűrhetők legyenek az esetleges kockázatot jelentő személyek.
A Sas Zoltán kérdésére válaszoló Rétvári Bence államtitkár azt állította, hogy a magyar szabályozás szigorúbb, mint a nemzetközi. Hozzátette: a tartózkodási engedélyhez szükséges, hogy tisztázzák volt-e büntetve, mikor, miért, milyen büntetést kapott. Leszögezte: a beutazás feltétele továbbá, hogy az illető nem állhat kiutasítás, beutazási, illetve tartózkodási tilalom hatálya alatt, valamint nem veszélyezteti Magyarország közbiztonságát és a nemzetbiztonságot.Rétvári azt nem részletezte, hogy mindennek ellenőrzését hogyan végzik a hatóságok, valamint arról sem tett említést, hogy maga a Fidesz eresztett szélnek több száz elítélt embercsempészt. Az államtitkár válaszát a Jobbik szidalmazásával zárta.
(Címlapkép: Béli Balázs/Alfahír)