Múlt hét csütörtökön Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Facebook-oldalán tette közzé a magyar kormány által kötött kínai és orosz vakcinabeszerzések szerződéseit. Ebből többek között kiderült, hogy a kínai vakcina beszerzését illetően
a Nemzeti Népegészségügyi Központ nem a Sinopharm oltóanyag gyártójával, hanem egy bizonyos Danubia Pharma Kft.-vel kötött szerződést, melynek tulajdonosa a Syntonite Med Zrt.
A Dirket36 járt utána annak, hogy a cég vezérigazgatója az a Tuza Máté, aki még pénteken tudatta a G7-el, hogy csak kisebb tanácsadó cégekben volt, illetve van tulajdonrésze. A dokumentumokból azonban az is kiderül, a Syntonite-ban egy másik férfi, Gergely Csabának van még érintettsége, aki eddig egyetlen cégben volt tulajdonos. A Café Edgár Kft. nem nevezhető sikeres próbálkozásának: egy évvel a megalakulása után az adóhivatal már végrehajtási eljárást indított, és Gergely 2010 elején kiszállt a cégből.
Egészen a Syntonite megalapításáig kerülte a vállalkozást, két ismerőse szerint pedig sem a gyógyszeriparhoz, sem a külkereskedelemhez nem volt semmi köze. Gergely korábban a Ferencvárosi TC és az UTE igazolt jégkorong-játékosa volt, 2013-ban vonult vissza. A hokitól nem szakadt el teljesen, jelenleg a Zuglói Piranhák nevű amatőr hokicsapat edzője.
Ismerősei elmondták a lapnak, hogy tudomásuk szerint egy energiaitalgyártó cégnél dolgozik alkalmazottként.
Mint arról beszámoltunk, a szerződés alapján a kínai vakcina ára 30 euró + 5 százalék áfa, ami jelenlegi árfolyamon 11 700 forintot jelent adagonként. A fizetés pedig a szerződés szerint két lépcsőben történik: 66 millió eurót (plusz áfa) a szerződés aláírása utáni három napon belül, további 84 millió plusz áfát pedig március 31-ig fizet ki a magyar állam.
Nyilvánosságra hozta a kormány a kínai és az orosz vakcinákkal kapcsolatos szerződéseket
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Facebook-oldalán tette közzé a magyar kormány által kötött kínai és orosz vakcinabeszerzések szerződéseit, egyúttal pedig arra kérik az Európai Bizottságot, hozzák nyilvánosságra a Brüsszel által kötött szerződéseket. Ahogy ígértem, nyilvánosságra hozzuk a kínai és az orosz szerződéseket, továbbá arra kérjük az Európai Bizottságot is: hozzák nyilvánosságra a Brüsszel által kötött szerződéseket!