Elek Sándor, Törökbálint fideszes polgármestere meglehetősen rendhagyó módon irányítja a rábízott várost. Nem pusztán arról van szó, hogy a testületben a kormánypárt kényelmes többséggel rendelkezik, ezért nagyjából olyan döntéseket hoz, amilyenekhez csak kedve van, hiszen az a választói akarat megnyilvánulásának eredménye. Itt inkább azok a szokatlan jogkörök vetnek föl komoly aggodalmakat, melyekkel a városvezető nem csak élhet, de vissza is élhet.
Ezekre kiváló példa egy 2018. november 30-án tartott önkormányzati ülés, melyre
A hatalomgyakorlás e meglehetősen érdekes módjáról az Alfahír megkérdezte az egyik kihagyott képviselőt, Szőke Pétert, aki a Tükörhegyi Közéleti Egyesület színeiben foglal helyet a törökbálinti önkormányzatban.
Tőle tudtuk meg, hogy a polgármester minden évben szervez egy pár napos, informális, csapatépítő jellegű összejövetelt a testület tagjainak az ominózus szállodában. Szőke Péter maga is részt vett a találkozók némelyikén, ám elmondása szerint hamar rájött, hogy ezek nem segítik a testületi együttműködést, ezért idővel már nem jelent meg ezeken az alkalmakon.
Kifejtette, hogy a törökbálinti politikusok ezeken az összejöveteleken a költségvetéstől kezdve, az intézményrendszer működésén át mindenről diskurálnak, ám hivatalos döntésre eddig itt még nem akadt példa.
"Nem elég, hogy ez az eljárás a képviselői megjelenés lehetőségét is nagy mértékben korlátozza, de a nyilvánosság részvételi lehetőségét is erősen rontja"
- adott hangot aggodalmainak Szőke Péter, és hozzátette: a jogállamiság fölött őrködő intézmények - például az Alkotmánybíróság és a Kúria - sem helyeslik a településen kívül tartott testületi ülések gyakorlatát; akkor sem ha zárt ülésről van szó, amilyen ez is volt.
A városatya szerint, bár az önkormányzati működési szabályzat lehetőséget ad a polgármesternek arra, hogy szóban, telefonon vagy e-mailben hívjon össze rendkívüli ülést,
A képviselő azt is elmondta, hogy ugyan készült jegyzőkönyv az ülésről, ám a képviselők számára fenntartott Törökbálinti Testületi adatTárba csak jóval később, 2019. január 25-én került föl az eseményről szóló meghívó, mit ad Isten,
A törvényességi ellenőrzés egyébként rámutatott az ellentmondásokra és a helytelen joggyakorlatra, a Kormányhivatal szerint pedig az önkormányzat nem alakíthat ki olyan gyakorlatot, amely sérti a képviselők jogegyenlőségét, vagy kizárja a képviselőket a testületi munkából. Ezen túl azonban konkrét következménye nem lett a dolognak. Szőke erről a következőket mondta portálunknak:
"A Kormányhivatalnál is látják, hogy baj van az önkormányzat háza táján, de nekem négyszemközt azt mondták, hogy választási évben nem szeretnek rámászni a polgármesterekre, így sok mindenre nem számítunk."
Hozzátette: annak ellenére, hogy a Kormányhivatal valószínűleg a jegyző körmére nézett az ügyben, hiszen papíron ő a törvényesség őre, a testületnek még senki sem mutatott hivatalos állásfoglalást az üggyel kapcsolatban.
A képviselő szerint az egész történet jól mutatja, mennyire kezd elszaladni a ló Elek Sándorral, aki már a helyi szintű jogalkotás kereteit is csak amolyan formaságként kezeli, amit nem kötelező betartania. Szőke Péter úgy véli, hogy a végeredmény szempontjából hiába nem lett volna lényeges, hogy a kihagyott városatyák jelen voltak-e vagy sem, elvi és erkölcsi kérdés, hogy a törökbálinti önkormányzat szabályosan és törvényesen működjön.
Ezért kellett fű alatt dönteni?
A zárt ülésen egyébként a városgondnokság vezetőjének a mandátumát hosszabbították meg a jelenlévő politikusok, aki egyes vélemények szerint nem szolgált rá a bizalomra.
Erdélyi-Sándor Áron, a Jobbik törökbálinti elnöke szerint például a szervezet működése egyáltalán nem ad okot az elégedettségre:
"A panaszokra vagy nagyon lassan, vagy egyáltalán nem reagálnak, elérni pedig szinte lehetetlen őket, a nyilvános bejelentőoldalukon sorjáznak az évek óta megoldatlan problémák"
- fogalmazott megkeresésünkre az ellenzéki párt helyi vezetője, aki szerint nem lehet véletlen, hogy épp egy ilyen kényes kérdésben nem mertek a törökbálinti nyilvánosság előtt határozni a testület tagjai.
Erdélyi-Sándor hangsúlyozta, hogy a törökbálinti fideszes városvezetés is csupán látványberuházásokra pazarolja a forrásokat, miközben a szükséges karbantartások és fejlesztések rendre elmaradnak és az új városházát is csak jelentős hitelből tudta felépíteni a város.
"Ezek ellenére Elek Sándornak láthatóan nem okoz különösebb problémát, hogy törvénytelen, kihelyezett wellness-ülést tartson. Törökbálinton eddig nem volt szokás az ilyesfajta urizálás, de ez nem is maradhat következmények nélkül"
- hangsúlyozta a helyi Jobbik elnöke, aki szerint nem szabad, hogy a Pest megyei településen is meghonosodjon a Fidesz országos politikában megfigyelhető, gátlástalan hozzáállása.
Épülőfélben a kiskirályság
Ugyanakkor szerinte ennek jelei már kezdenek mutatkozni a helyi politikai életben, ugyanis
De ő és Szőke Péter arra is felhívták a figyelmünket, hogy a város első embere szeret legalább olyan nagy lábon élni, mint a NER meghatározó figurái: a városvezető házát ugyanis szerintük ugyanaz tervezte, aki az új polgármesteri hivatalt is megálmodta, a két épület között pedig mindössze annyi a különbség, hogy
Erdélyi-Sándor Áron hozzáfűzte, hogy a polgármester nem is titkolja, milyen jól hoz neki a konyhára a városvezetés, és már gúnyosan megjegyezte: várja, mikor állnak elő ez ellenzéki erők a házépítése körüli furcsaságokkal.
(Képünk illusztráció)
"Nagykállót sajnos feketével kell felrajzolni a magyar korrupciós térképre"
Az N1TV-vel közösen levezényelt, múlt heti, nagykállói riportunk szerencsére nem csak a közvélemény, de a nagypolitika érdeklődését is felkeltette. Persze, nem a Fideszt kezdte hirtelen zavarni, hogyan csinál intézményesített pénznyelőt az általuk delegált polgármester, Juhász Zoltán a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településből.