"Ki védi meg az út szélére került családokat?" címmel szólalt fel napirend előtt hétfőn az Országgyűlésben Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke. Az ellenzéki politikus azzal kezdte, hogy egy válságidőszak hajnalán jó lenne, ha nemzeti minimumokat tudnánk kimondani és abban szekértáboroktól függetlenül meg lehetne állapodni, hogy a gyermeket nevelő családok támogatása egy olyan alapérték, amely nemcsak a szülőföldön való boldogulásukat, hanem egyáltalán a túlélésüket garantálná.
Éppen ezért Z. Kárpát a következő napokban és hetekben egy családvédő csomagnak a részéleteit teszik le az asztalra, pontosabban ezt már el is kezdte a jobbikos képviselő. Mint arról beszámoltunk, a kormánypárti többségű Gazdasági Bizottság egyszerre szavazta le az élelmiszer, valamint a gyermeknevelési cikkek ÁFA-csökkentését célzó jobbikos határozati javaslatokat. Értetlenül állt a döntés előtt - mondta.
Kifejtette, értetlenül áll a magát a családok védőjeként reklámozó kormány döntése előtt.
A Jobbik országgyűlési képviselője kiemelte,
Szimbolikus pont volt ez, amikor Önök már jobban adóztatják azt a gyermeket nevelők, mint amennyi családi pótlékot kap - mondta.
Elmondta, ő maga sem a segélyezésnek, sem az ész nélküli családi pótlék növelésnek nem híve, a Jobbik ehelyett a családi kártya bevezetésével próbálná bepótolni azokat a családtámogatásban bekövetkezett mulasztásokat, melyeket a Fidesz-KDNP 2010 óta nem valósított meg. Mindezt egy kártya bevezetésével érné el a párt, aminek lényege, hogy a SZÉP kártyához hasonlóan, kizárólag gyermeknevelést célzó cikkeket, alapvető élelmiszereket lehetne vele vásárolni, illetve az egész család lakhatásának egy részét lehetne belőle finanszírozni. Vagyis azokat a kiadásokat, amelyek sok magyar családnál most a komoly, nehezen teljesíthető vagy lehetetlen kategóriába tartoznak.
Elképedve áll az előtt, hogy nemcsak az alapvető élelmiszerek, hanem a gyermeknevelési cikkek ÁFA-jának tekintetében is azt mondták, "jól van ez így". Szerintük jól van a 4-500 forintos bébiétel, jól van az, hogy egy gyerekruha vagy adott esetben egy kiscipő olyan horrorisztikus áron van, hogy egy átlagkeresetű család nem tudja azt megvásárolni.
Úgy látja, brutálisan felpörögtek az elhelyezés nélküli kilakoltatások száma.
Azt látjuk, hogy lényegében a végrehajtók paradicsomává válik ősszel Magyarország
- fogalmazott.
Hozzátette, azt sem érti, hogyan nem támogatja a kormány azt, hogy ne érinthessék a minimálbért és a minimálnyugdíjat a végrehajtói letiltások egy válsághelyzet közepén.
"Egy jól behatárolható, a létfenntartáshoz szükséges összeget mentesítsenek a végrehajtás alól, mert most az érintettek túlélése a tét" - mondta.
Elmondta, újra be fogják nyújtani ezt a javaslatukat, még mélyebben kidolgozva.
"Azt várom a kormánytól, hogy mondja ki, hogy a piacosított rezsiszámlákon nem fog extraprofitot realizálni, nem fog extraprofitot beszedni a magyar családok nyomorából."
A Jobbik azt akarja, hogy a kormány engedje el a rezsiszámlák ÁFA-tartamát, hagyja azt a családoknál. Hozzátette, olyan monitoringrendszert dolgoztak ki, amely garantálja, hogy az ÁFA-csökkentés valóban átcsökkenéshez vezessen. Ennek bevezetése csak a kormányzati szándékon múlik.
A jobbikos képviselő felszólalására a fideszes Vitályos Eszter parlamenti államtitkár válaszolt, aki felmondta a szokásos sorvezetőt, miszerint a polgári-nemzeti kormány megvédik a magyar családokat az orosz-ukrán háború, illetve az elhibázott brüsszeli szankciók miatt keletkezett válság idején is. Úgy látja, a baloldal minden olyan brüsszeli döntésnek szurkol, amely a magyar családokat hozza hátrányos helyzetbe.
Az ÁFA kapcsán kifejtette, a különböző külső tényezők miatt az árak "rugalmasan felfelé, lefelé azonban rugalmatlanul reagálnak". Vitályos szerint az áfamérték-csökkenése nem jelenne meg az árakban. Ezután számokat, statisztikákat sorolt, amelyek alapján ma kevesebb embert érint a szegénység és a relatív jövedelmi szegénység.