Szolidáris a kormány, csak nem a magyarokkal
Az RTL kérdésére válaszolva Lázár János elmondta: nemzetközi segélyprogram és együttműködés keretében épül majd föl 18,5 milliárd forintból Vietnamban a tervezett onkológiai központ.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter kifogásolta, hogy szerinte a sajtó nem konzekvens a kérdésben, mert hol a szolidaritást, hol pedig annak hiányát kérik számon a kormányon.
Csak remélik, hogy nem pénzeltüntetés áll a vietnami biznisz mögött
Varga-Damm Andrea, az ellenzéki párt képviselőjelöltje pénteki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az 500 ágyas, 60 millió euróba kerülő központra az előző kormány írt alá szerződést 2009-ben, az azóta eltelt időben azonban az ázsiai ország GDP-je a kétszeresére nőtt, míg a magyaré romlott.
Érdemi magyarázatot így nem nagyon kapott a nagyérdemű, Lázár ráadásul azt a kérdést, miszerint miért nem inkább a magyar egészségügybe fektetik a vietnami létesítményre szánt összeget, csupán annyival ütötte el, hogy szerinte
nincs olyan ország a világon, ahol konszenzus lenne arról, mekkora összeget kell az egészségügyi ellátásba fektetni, és nem létezik annyi pénz, amire az emberek azt mondják, "most már eleget költöttünk az egészségügyre".
A politikus által vázolt tervek szerint a kormány a jövőben jelentős összegeket akar a betegségek megelőzésére fordítani.
Szürrealizmus?
Az MSZP és a baloldali színtér teljes összeomlásával, valamint Simicska Lajos veszprémi akciójával kapcsolatban Lázár János rendkívül diplomatikusan és visszafogottan reagált.
Bajban az MSZP, bajban a Fidesz
Elfogadta a vitalehetőséget Gulyás Gergely, hogy a bevándorlás kérdéséről ütköztesse álláspontját a történelmi mélypontra süllyedt MSZP frakcióvezetőjével. Tóth Bertalan és a Fidesz parlamenti képviselőcsoportjának újdonsült vezetőjének szópárbaja mellett formálódik a nemzetbiztonsági bizottság szocialista és kormánypárti tagjainak, Molnár Zsoltnak és Németh Szilárdnak a verbális összecsapása is.
A Botka László lemondását követő káoszt szürreálisnak és operettszerűnek értékelte, a vállalkozó Orbán Viktornak szánt üzenete kapcsán pedig annyit mondott, hogy akinek tehetsége és vagyona van, az ne mások ellen használja ezeket.
Lajos azt üzente - miért indul el egy milliárdos az éjszakába festékkel, meg pemzlivel?
Ha majd úgy tíz év múlva egy kiskocsma teraszán/diliházban/emigrációban/börtönben (kívánt/remélt/reálisnak tartott rész aláhúzandó) visszaemlékszünk a 2017-es kampányra, aligha mondhatjuk majd, hogy szép volt - de azt biztosan nem, hogy unalmas. A baloldal tegnapi Mónika-show-ja után ma reggel az Éjjel-Nappal Veszprém rendkívüli adására ébredtünk. Csakhogy ez utóbbi sokkal profibb munka, mint, amilyennek első blikkre látszik.
Kifejtette: szerencsésnek tartaná, ha a közélet vérnyomása lejjebb menne, bár ezzel kapcsolatban már nem tért ki a Fidesz szerepére, akinek a mai közélet hiszterizációját köszönhetjük...
Az üres plakáthelyekkel kapcsolatban Lázár annyit mondott: nem merült föl, hogy ezeket betiltanák.
Haszontalan a Sorosról való konzultálgatás?
Lázár János - a riportereket meglepve - minden erővel igyekezett a Soros-tervről szóló nemzeti konzultációról elhitetni:
az szerinte semmiféle politikai haszonnal nem jár a Fidesz számára.
A jobbikos plakátokat leszedik, a kormány sorosozós kamukonzultációja elindult
Miközben a kormány törvénytelen eszközökkel kapargatja le a jobbikos, illetve kormányellenes plakátokat, és gőzerővel azon van, hogy senki ne merészeljen üzenni a választóknak, a kormánypropagandát fröcsögő közmédia elkezdte sugározni a kamu Nemzeti Konzultáció reklámspotjait, amelynek főszereplője Soros György. A videót a 444.hu újságírója töltötte fel a Youtube-ra.
Az eléggé átlátszó retorikai manőver szerint ugyanis, az csupán visszajelzés a kormány számára, hogy jól végzi a dolgát bevándorlás ügyben, és egyáltalán nem annak az eszköze, hogy a Fidesz szavazóbázisának nyilvánvaló egyben tartására használná a milliárdokat fölemésztő levelezgetést. Ezzel Lázár kétféleképpen is csúsztatott, hiszen:
- a kormánypárt és érdekei nem különíthetők el a kabinettől,
- illetve a nemzeti konzultáció nem különíthető el a Fidesztől és annak politikai érdekeitől.
A miniszter szerint egyébként már több mint egymillió kérdőív várja, hogy teleszórják velük a postaládákat.
Valóban távozik az értelmiség a Fidesztől
Lázár egy Fábry Sándor kijelentésével kapcsolatos kérdésre megerősítette:
ő maga is úgy érzi, hogy az értelmiség elfordul a Fidesztől, ezt a folyamatot ráadásul saját ismerősi körében is érzékeli.
Fábry Sándor: "a Fidesz az értelmiség körében rendkívül sok szavazót vesztett"
A humorista a Blikknek adott egy hosszabb interjút, amely során beszélt a közélet jelenlegi állapotáról is, az amúgy a jelenlegi kormányt támogató Fábry Sándor.Idáig azért nem szólalt meg, mert nem szerette volna a hazai kulturális életet tovább amortizálni:"barátságok, emberi kapcsolatok sínylik meg, hogy megmerevedtek a politikai frontvonalak".
Ennek oka szerinte abban keresendő, hogy nyolc éve vannak kormányon, és ez idő alatt követtek el hibákat.
Kudarcos bürokráciacsökkentés
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettesének mai kijelentéseivel kapcsolatban Lázár János részben igazat adott beosztottjának, és elismerte:
vannak a bürokráciacsökkentésnek olyan területei, melyeken kudarcot vallott a kormány.
Csepreghy elismerte a bürokráciacsökkentés bukását
"Minden íróasztal meg tudja magyarázni a jogosultságát."- magyarázta Csepreghy, hogy miért is nem sikerült a bürokráciacsökkentés.Hogy valami jót is mondjon, hozzátette, hogy magát az intézményrendszert azonban sikerült átalakítaniuk. A jobbára háttérintézmények megszüntetésével és beolvasztásával az államnak 12 milliárdot sikerült spórolnia.
Bár látszott, hogy Csepreghy ma még nagy fejmosást fog kapni őszinteségéért, Lázár próbálta menteni a menthetőt:
a kudarcokat azzal magyarázta, hogy csupán az intézményi szintű csökkentésre volt idő és lehetőség, az önkormányzatok személyi állomány még növekedett is, tehát nem valósultak meg a tervezett leépítések.
Szerinte a jövőben a nagyjából egymillió állami alkalmazott létszámcsökkentése mindenképp indokolt lenne, nem csupán az önkormányzati szférában, de az állami cégekben is.
A leépített emberek szerinte a versenyszférában is meg fogják találni a számításukat.
Nem tiltják be a Jobbikot, az Index nem ír igazat a Kovács Béla-ügyről
Arra a fölvetésre, miszerint a kormány be szeretné tiltani a legerősebb ellenzéki pártot, Lázár úgy reagált:
"Ez marhaság. Semmiféle valóságalapja nincs."
Jól jegyezzük meg ezeket a szavakat, és ne feledjük, hogy nem véletlenül került elő ez a téma, és nem véletlenül indult meg a választók tesztelése:
Betiltja-e a Fidesz a Jobbikot?
A fideszes Alapjogokért Központ szerint akár be is tilthatják a Jobbikot, mivel a volt fideszes országgyűlési képviselő által vezetett Állami Számvevőszék szerint a párt nem működik együtt a hatósággal, ezért az a volt fideszes országgyűlési képviselő által vezetett, a Kúria szerint is fideszesnek nevezhető Ügyészséghez fordult.Eközben a Fidesz a saját pocsolyájában hempergő MSZP-nek nyújt mentőövet, és megpróbálva a lehetetlent, egy komoly, a kormányzó pártra veszélyes erőként bemutatva a totális szétesésben lévő szocialistákat.A két hír összefügg.
Az Azonnali kérdésére azt is megerősítette:
semmiféle valóságalapja nincs az Index Kovács Béláról szóló cikkének, "teljesen kizárt", hogy valaki "felsőbb utasításra" beavatkozott volna a nyomozásba.
Hozzátette: a nyomozati munka valóban több szálon zajlott, és csak az a része került ügyészségi szakaszba, melytől sikeres vádemelést reméltek a hatóságok, de ennek semmiféle politikai vetülete nem volt.
Megy, vagy marad?
A kormányinfón többen is kíváncsiak voltak arra, hogy Lázár János, a nemrég a Magyar Nemzetnek adott interjúja alapján tényleg a visszavonulásra, esetleg az újbóli polgármesterségre készül-e?
Lázár szerint a sajtó "túlhabosítja" a kérdést, ő csupán arról beszélt, ha rajta múlna ,mivel foglalkozna az elkövetkező években, és csak a "politikai üresjárat" miatt kaptak ekkora figyelmet kijelentései.
Ahhoz a kérdéshez, miszerint van-e miniszterelnöki ambíciója, csupán ennyit fűzött hozzá:
"Találgassanak még! Hogy mi van a fejemben, azt megtartom magamnak."
A kormányinfo 2018 utáni sorsát firtatóknak úgy felelt: a műfaj jövőjéről a következő kormány határoz majd.
A Jobbik megszüntetésének lehetőségéről beszélt a fideszes intézet vezetője
Az ügyészség kérheti a Jobbik megszüntetését, ha a párt nem működik együtt az Állami Számvevőszékkel - fejtegette Kovács István a kormány szolgálatába állított köztelevízión.Kovács szerint a párt számára a lét a tét, mert a legsúlyosabb esetben az ügyészség benyújthatja a megszüntetésre irányuló keresetet a bíróságnak.