Az uniós tagállamok közül Magyarországon kell az egyik legalacsonyabb fizetést adni a munkavállalóknak, ezért külföldi vállalatok sora építi ki, majd igénye szerint zárja be itt gyártósorait függetlenül attól, hogy ezzel helyben milyen munkaerőpiaci válságot okozhat.
Mindehhez a magyar kormány is asszisztál, két dolgot biztosítva:
- nem állnak ki a dolgozók béremelési követelései mellett, hiszen ha jobban keresnének a magyarok, nem jönnének ide a multik és helyettük valódi, értékteremtő magyar munkahelyeket kellene teremteni,
- a befizetett adóból a multiknak támogatást adnak, hogy inkább ide jöjjenek, ne mondjuk a románokhoz.
Hétfőn letették a német Sennebogen-csoport acélalkatrész-gyártó cégének alapkövét a Veszprém megyei Litéren, az eseményen pedig Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter is részt vett.
A miniszter az MTI szerint elmondta, hogy a gyár 10 milliárd forintból épül meg 29 ezer négyzetméteren, 80 új munkahelyet teremtve, 1 milliárd 270 millió forintos állami támogatással.
És akkor örülhetünk, ha egyáltalán magyarokat vesznek fel, nem pedig ukránokat, akiket tömegével telepítenek be ugyancsak állami támogatással az országba a kivándorolt magyarok helyére.
A tervek szerint 2020 végén kezdődik a termelés, a cégnél fém alkatrészeket hegesztenek majd, a németországi gyárban pedig ezekből szerelik össze a munkagépeket.
Szijjártó a megállapodást követően „az új világgazdasági korszak nyertesének” nevezte Magyarországot.