Két lista is napvilágot látott a Magyar Közlöny legújabb, hétfői számában, amely a Magyarországra érkező vendégmunkásokra vonatkozik, akikkel enyhíteni igyekeznek a munkaerőhiány okozta problémákat.
A szóban forgó rendeletet a miniszterelnök maga írta alá.
Az Orbán Viktor vezette kormány egyrészt összeállította, hogy a Nemzeti Kártya segítségével mely országokból utazhatnak be és tartózkodhatnak Magyarországon vendégmunkások. Másrészt a vendégmunkások tartózkodási engedélyével foglalkoztatható személyek hazánkba invitálásáról is döntött a fideszes kabinet.
Ahogy arra az Index emlékeztet, a tavaly elfogadott vendégmunkástörvény értelmében a harmadik országbeli állampolgárokat a Nemzeti Kártya 180 napon belül, 90 napot meghaladó, de legfeljebb két év határozott időtartamú tartózkodásra jogosítja fel Magyarországon. Legalábbis egyhuzamban. A fentiek azokra a vendégmunkásokra érvényesek, akik munkaerő-kölcsönzés útján történő foglalkoztatást, vagy gazdasági társaság tulajdonosaként, vezető tisztségviselőként végeznek tényleges munkát.
A Nemzeti Kártyával foglalkoztatható harmadik országbeli állampolgárok az alábbi országokból jöhetnek:
🔴 Bosznia-Hercegovina,
🔴 az Észak-macedón Köztársaság,
🔴 a Belarusz Köztársaság,
🔴 Moldova,
🔴 a Montenegrói Köztársaság,
🔴 az Oroszországi Föderáció,
🔴 Szerbia
🔴 és Ukrajna.
Az Orbán-kormány a Magyarország területén általános vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel foglalkoztathatók listáját is közzétette:
🔴 Fülöp-szigetek,
🔴 az Indonéz Köztársaság,
🔴 a Kazah Köztársaság,
🔴 Mongólia,
🔴 a Vietnámi Szocialista Köztársaság,
🔴 a Brazil Szövetségi Köztársaság,
🔴 Georgia (Grúzia),
🔴 a Kirgiz Köztársaság,
🔴 a Venezuelai Bolivári Köztársaság,
🔴 és a Kolumbiai Köztársaság.
Mint ismert, néhány hónapja már tudható, hogy a harmadik világ bevándorlóinak száma drasztikusan megszaporodott hazánkban, mivel például a Fülöp-szigetekiek már ötször többen élnek itt, mint egy évvel korábban. Ráadásul Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár beismerte, 2030-ra 300 ezer ember hiányozhat a hazai munkaerőpiacról, így az Orbán-kormány foglalkoztatáspolitikája látványos kudarcot vallott az elmúlt években.
(Címlapkép: Orbán Viktor. Béli Balázs/Alfahír)