Magyarország számára kulcskérdés a világgazdaság nyitottsága - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, Berlinben.
Magyarország nem tud a mostani életszínvonalon élni, ha csak a tízmillió magyar gazdasági piacára számíthat - fogalmazta meg az evidenciát a kormányfő, hangsúlyozva,
tragikus volna "a világ többi részétől való elzárkózás".
Úgy vélte: a nyitott világgazdaság akarásában Németország is a szövetségesünk, hiszen ők is termelő ország, és el kell adniuk a termékeiket a világban, ezért érdekünk, hogy nyitott maradjon a világgazdaság.
Orbán Viktor a Mercedest hozta a két ország közötti gazdasági kapcsolat példájaként, megemlítve, a járműgyártó 3800-4200 új munkahelyet hoz létre Kecskeméten, "hét lakat alatt tartott" új modellek és a hozzájuk szükséges alkatrészek gyártására.
Átalakuláson megy keresztül a német ipar, a kérdés az, hogy ebben a technológiai váltásban "van-e helye a magyaroknak, lesz-e helye a magyaroknak, vagy sem, és a válasz az, hogy lesz" - jelezte szerénytelenül.
Orbán szerint balra tolódott az Európai Néppárt
Az Európai Néppárt (EPP) a hagyományos, mérsékelt, konzervatív és kereszténydemokrácia képviselete helyett mindig elviszi a szavazóit balra, ezért nem jobboldali, hanem baloldali többség jön létre Európában - ecsetelte a miniszterelnök.
Orbán az európai parlamenti választást értékelve azt fejtegette, az utóbbi időben a néppárt választásról választásra ugyan begyűjti a mérsékelt, jobboldali szavazók támogatását, de ahelyett, hogy jobbra kötne koalíciót, elmegy, és bal oldalra köt, azaz "ellopja, eltolja" jobbról balra a szavazókat.
"Ez a dicstelen szerep az, amit az Európai Néppárt játszik, és ezért hiába tolódtak el a közvéleményben az erőviszonyok a jobboldal javára, ezt nem lehet direktben érvényesíteni most Brüsszelben"
- vélte a kormányfő, hozzátéve, indirekt lépésekkel, vagyis szövetségek és megállapodásokat megkötésével azonban egyre erősebb lesz a jobboldal.
Orbán: háború- és migrációpárti, gazdaságellenes koalíció jött létre Weber vezetésével
Háború- és migrációpárti, gazdaságellenes koalíció jött létre Brüsszelben Manfred Weber vezetésével - magyarázta a kormányfő.
Orbán Viktor úgy látja, a baloldali pártok bejelentették, hogy egyezséget kötöttek egymással, a magát jobboldalinak mondó, de a szövetségkötések esetén mindig balra elmozduló Európai Néppárt (EPP) pedig csatlakozott a baloldalhoz.
A fideszes politikus szerint a létrejött koalíció megállapodott egy olyan programban, ami nem jó Magyarországnak, különbözik a magyar emberek gondolkodásától. Ez egy háborúpárti koalíció, összeálltak azok, akik továbbra is, sőt, gyorsuló ütemben akarják belevinni Európát a háborúba - ferdítette el a valóságot.
Németországban a II. világháború óta elképzelhetetlen, súlyos militarizálódás zajlik
- vélekedett.
Orbán odáig is eljutott, hogy a koalíció második programja szerinte migrációpárti, ők a Soros terv végrehajtói. Hozzátette, Soros György már 2015-ben megírta, hogy minden évben be kell hozni egymillió migránst Európába, és ennek finanszírozásához ő szívesen ad kölcsönt az európaiaknak.
A koalíció az "adóemelés oldalán áll, tehát, nem piacbarát", ami nem jó az európai gazdaságnak - mondta a kormányfő.
Orbán szerint ki fogunk maradni a háborúból, Magyarország a béke szigete marad
Mi ki fogunk maradni ebből a háborúból, Magyarország a béke szigete marad, mind a közbiztonság, mind a szociális biztonság, mind a háború tekintetében - ígérte Orbán, figyelmeztetve azonban, hogy
szerinte Manfred Weber személyében egy magyarellenes vezető van az Európai Néppárt élén.
Az érezhetően sértett Orbán Viktor emlékeztetett, az európai választáson az emberek világosan elmondták: nem akarják, hogy Magyarország részt vegyen a háborúban.
Elmondása szerint sikerült megállapodnia a NATO főtitkárával, hogy Magyarország nem vesz részt a NATO ukrajnai missziójában sem pénzzel, sem fegyverrel, sem katonával, igaz, ezt enélkül is biztosított lett volna.
A háborús nyomás jelen pillanatban nem a NATO-ból jön, hanem innen, Európából, ezt a csatát Brüsszelben kell megvívni
- jegyezte meg a békeharcos Orbán.
A békepárt nyert Magyarországon, és a brüsszeli háborúpártiak azonnal egy korábban példátlannak mondható bírságot vágtak a nyakunkba - idézte fel, hozzátéve, szoros összefüggés van a migrációs bírság és a háború és béke kérdése között. Orbán Viktor jelezte azonban: munkacsoportokat állítottak fel ennek kivédésére, és már látni a megoldásokat, hogy azokkal fizettessük meg ezt a bírságot, akik a migráción és a háborún a legtöbbet keresik. Bár az embercsempészek ezerszámra történő szabadon engedését nem hozta szóba a Fidesz első embere.
(Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában Berlinben 2024. június 21-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)