Vlagyimir Putyin és a kormányzó Egységes Oroszország Párt támogatottsága is zuhan – írja a Mérce az Orosz Politikai Kultúra Tudományok Központjának (CIPKR) felmérése alapján.
Ennek oka a nyugdíjkorhatár megváltoztatása. Oroszországban eddig a nőknél 55, a férfiaknál 60 évnél volt meghúzva a határ, a Kreml viszont a nőknél 2034-ig 63, a férfiaknál 2028-ig 65 évre emelne. Az oroszok születéskor várható élettartama átlagosan 71,8 év.
A kritikusok szerint ezzel a módosítással rengeteg orosz nem is érné meg a nyugdíjas kort, vagy csak néhány évet élhetne benne. A támogatók viszont azt mondják, hogy amíg realizálódnának ezek a határok, addig az átlagéletkor is emelkedne. A racionalitás azt mutatja, hogy a Kreml gazdasági okokból kényszerül erre a lépésre, csökkenteniük kell az állami kiadásokat, mert nem állnak túl erős lábakon.
A felmérés szerint mindössze 10 százalék a támogatottsága a törvényjavaslatnak, 71 százalék egyértelműen ellenzi. Az Egységes Oroszország Párt általában 40-45 százalékon szokott állni, most 25 százalékot mértek nekik, 2007 óta nem álltak ilyen rosszul, viszont a Kommunista Párt és a Liberális Demokrata Párt másfélszeres erősödést mutat, ami fontos lehet a szeptemberi tartományi választások előtt, ha tényleg van még működésképes demokrácia Oroszországban.
Vlagyimir Putyin népszerűsége 38 százalékra esett vissza, ami 7 éves mélypont.
Meg is szűnhet az állami nyugdíjrendszer?
Vjacseszlav Vologyin, az Állami Duma (parlamenti alsóház) elnöke arról beszélt, hogy reform nélkül a megszűnés fenyegeti az állami nyugdíjrendszert.
"Az állami nyugdíjrendszerünk deficites, lyuk van benne, amelyet a költségvetésből töltenek fel. Az, hogy továbbra is lesz-e nálunk állami nyugdíj, kérdéses, mert a költségvetésünkben is hiány mutatkozik”
– mondta a házelnök
Valerij Radajev Szaratov megyei kormányzó arról beszélt, hogy náluk például egy nyugdíjasra korábban négy aktív kereső jutott, ma viszont már csak 0,96.
Oroszországban demonstrációk is zajlottak az elképzelés miatt, ezekről itt írtunk:
Oroszország szerte tüntettek a tervezett nyugdíjreform ellen
A megmozdulásokat a szakszervezetek, a kommunista párt és baloldali csoportok szervezték. Moszkvában mintegy tízezren gyűltek össze a város központjában, de tüntetés volt - bár kisebb - Vlagyivosztoktól Szentpétervárig több más városban is.A tüntetők egy része Dmitrij Medvegyev miniszterelnök lemondását követelte a reform miatt, amellyel a férfiak esetében 60 évről 65-re, a nők esetében 55-ről 63-ra akarják emelni a nyugdíjba menetel korhatárát fokozatosan 2032-ig.